Czy konsole w Japonii właśnie umarły?

Artykuł/Blog Forum 04.03.2015
Czy konsole w Japonii właśnie umarły?

Czy konsole w Japonii właśnie umarły?

Sprzedaż konsoli do gier na rynku japońskim była w poprzednim roku najniższa od 24 lat.
Konsole w Japonii, od samego początku istnienia, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W latach 1987-1990 rynek gier wideo w Kraju Kwitnącej Wiśni wart był co roku średnio 334 biliony jenów. W 2007 roku nastąpił rekord, sięgający 688 bilionów jenów (3,8 miliarda funtów). Od siedmiu lat wartość ta jednak regularnie spada.

eur
Słaby wynik rynku konsol i gier w Japonii w 2014 roku jest bardzo zastanawiający. To właśnie w poprzednim roku na rynku pojawiły się konsole nowej generacji – PlayStation 4 oraz Xbox One. Pierwsza, zanotowała wynik 925 tys. sprzedanych sztuk, natomiast konkurent z Redmond znalazł tylko 46 tys. nabywców. Konsola Wii U (premiera w 2012 roku) osiągnęła rezultat na poziomie 604 tys. egzemplarzy.

Jednak to nie najnowsze konsole sprzedają się najlepiej.

Niekwestionowanym liderem sprzedaży jest Nintendo i jego legendarna konsola 3DS, której premiera miała miejsce w lutym 2011 roku. W poprzednim roku znalazła aż 3,1 mln nabywców, a od premiery zanotowała rekordowy wynik 17,8 mln sztuk. Liczby te robią wrażenie.

Iwata Nintendo 3DS

Na drugim miejscu podium znajduje się również nie najnowszy produkt Sony, konsola PlayStation 3, która wciąż sprzedaje się lepiej od swojego następcy, osiągając wynik 1,1 miliona sztuk. Od 2007 roku PS3 znalazła się w 3,4 mln japońskich domów.

Co jest w takim razie przyczyną spadków?

Sprawa wydaje się być oczywista. Rynek gier się nie zmniejszył, tylko ewoluował. Inicjatywę przejmują smartfony i ich rosnące z roku na rok możliwości. Ponadto, wygodniej jest nosić ze sobą jedno urządzenie, niż dwa. A telefon i tak zabieramy przy każdym wyjściu z domu. Dominacja rynku mobilnego staje się rzeczywistością.

Ja natomiast, dalej trzymam się swojego ukochanego blaszaka.

 

* Wykres pochodzi ze strony Eurogamer.net

Dołącz do dyskusji