10 rad jak dbać o sprzęt Apple, żeby później go dobrze sprzedać

Lokowanie produktu

Używane sprzęty Apple cieszą się duża popularnością i bardzo długo trzymają dobrą cenę na rynku wtórnym. Warto jednak dbać o dobry wizualny i techniczny stan sprzętu z myślą o późniejszej odsprzedaży. Przygotowaliśmy garść porad na temat tego co zrobić, by uzyskać jak najlepsze oferty szukając nowych właścicieli swoich urządzeń wyprodukowanych przez firmę z Cupertino.

26.01.2015 18.39
10 rad jak dbać o sprzęt Apple, żeby później go dobrze sprzedać

iPhone’y, iPady i wszelkie komputery typu Mak w porównaniu do sprzętów konkurencji bardzo wolno tracą na wartości. Dzięki temu zakup drogiego telefonu lub komputera bardzo boli tylko za pierwszym razem, a później wycofując środki przy sprzedaży jest łatwiej kupić nowy model.

Wybierając tylko używane sprzęty można je wymieniać co pół roku i nie tracić przy tym ani złotówki.

apple-iphone-6-ios-aplikacje-smartfon

O tym jak trzymają się ceny sprzętów Apple przekonałem się na swoim przykładzie. Używany iPhone 5s, którego sprzedałem we wrześniu, na początku stycznia kosztuje średnio tyle samo co kilka miesięcy temu. Oczywiście zakup używanego sprzętu to zawsze ryzyko, ale przy pewnej dozie ostrożności i odrzucaniu ofert o podejrzanie niskiej cenie można zdobyć sprzęt, który jest normalnie poza zasięgiem finansowym.

Oczywiście aby przy sprzedaży urządzenia wyjść na tym dobrze finansowo, musi on być sprawny technicznie i nie mieć żadnych widocznych wad. Ludzie kupują oczami, a telefon i komputer z pocharataną obudową, nawet jeśli ma logo jabłka na obudowie, traci na wartości. Aby utrzymać sprzęt w należytym stanie warto stosować się do kilku rad.

1. Nie noś telefonu w kieszeni z kluczami i drobnymi

popsuty-pęknięty-iphone

Dla wielu z Was jest to oczywiste, ale patrząc po znajomych widzę, że nie dla każdego. Co z tego, że smartfony mają wzmacniane szkło, jeśli obudowa jest z aluminium i każdy kontakt z kluczem powoduje kolejne rysy? To samo tyczy się wrzucania telefonu luzem do damskiej torebki, gdzie iPhone ma kontakt z naprawdę różnymi dziwnymi przedmiotami.

2. Naklej folię na ekran

folia-3mk

Przyznam się od razu bez bicia, że sam do tej rady się nie stosuję, a folii na ekran nigdy nie udało mi się dobrze nakleić. Jeśli jednak bym się w końcu przełamał lub kupił porządną folię lub elastyczne szkło z górnej półki (może być to polski produkt marki 3MK) i zlecił założenie jej specjaliście, to w przeszłości nie stłukłbym dwukrotnie szybki w tym samym telefonie w przeciągu jednej zimy, a na nowym iPhonie 6 nie dorobiłbym się ryski jeszcze przed powrotem z Drezna do kraju…

3. Stosuj ochronne etui

otterbox-symmetry-case

Do iPhone’ów jest chyba więcej różnych futerałów, case’ów i etui, niźli do wszystkich innych telefonów razem wziętych. Chowając smartfon w takim gadżecie nie tylko możesz nadać mu indywidualnego charakteru, ale też zapewnić mu podstawową ochronę - sam mam fajnego Otterboksa Symmetry Case. Pamiętaj też, że nie musisz nosić etui cały czas, a futerały na pasek wyszły z mody jeszcze zanim Steve Jobs wpadł na pomysł zrobienia telefonu!

4. Skorzystaj z etui do zadań specjalnych

lifeproof-case

Są akcesoria, których nie będziesz nosić na telefonie cały czas, ale w niektórych przypadkach mogą okazać się nieocenione. Jeśli wybierasz się na spływ kajakowy, to docenisz wodoodporny case w formie pudełka, w którym umieścisz urządzenie na czas wyjazdu. W takim Lifeproofie nadal z iPhone’a skorzystasz, a chociaż nie będzie to zbyt wygodne to przynajmniej nie przewieziesz do domu drogiego przycisku do papieru. Swoją drogą już najwyższy czas, żeby Apple wzorem Samsunga i Sony uszczelniło obudowę swojego telefonu…

5. Co powiesz na ochronę i dodatkową energię w jednym?

mophie-air-etui-powerbank

Case’a chroniące telefony przed uszkodzeniem mogą pełnić też dodatkowe funkcje. Dlaczego nie wybrać takiego, który zapewni Ci dodatkowe kilka godzin pracy na telefonie? Sam używałem przez długi czas Mophie, które wielokrotnie uratowały mi skórę na wyjazdach służbowych. Są też modele, w których zamontowano dodatkową pamięć flash do wykorzystania na składowanie multimediów.

6. Jak jeździsz na rowerze, to dobry uchwyt na telefon to podstawa

luxa-2-h10

Smartfon z odpalonym Endomondo na kierownicy to bardzo fajny dodatek dla każdego rowerzysty. Warto jednak zaopatrzyć się w taki model, który zapewni dodatkową ochronę przed wodą. Sam korzystałem z modelu Luxa2 H10+ i sprawdziło się całkiem nieźle. Zdecydowanie warto wyposażyć się w taki gadżet. Jest szansa, że w razie kraksy telefon w takim etui wyjdzie z niej bez szwanku, gdy w kieszeni lub plecaku mogłoby spotkać go coś złego.

7. Nie zapominaj o ochronie telefonu podczas jazdy samochodem

uchwyt-samochodowy-iphone

Do samochodu możesz kupić uchwyt na telefon przyczepiany do deski rozdzielczej lub szyby. Nie tylko pozwoli Ci to wygodnie korzystać z nawigacji, ale też telefon nie spadnie na podłogę pod pedały przy ostrzejszym hamowaniu. Unikniesz też porysowania obudowy, jeśli masz manierę wrzucania telefonu luzem do schowka. Sam co prawda nie jestem kierowcą, ale jeśli miałbym auto, to z pewnością nie odpuściłbym takiego gadżetu. Szkoda tylko, że iPhone’a nie naładujemy bezprzewodowo, co oferują niektóre maty ładujące umieszczane w kokpicie auta…

8. Cover na iPada nie pełni tylko funkcji stojaka

Apple-Smart-Cover

Użytkownicy iPadów też powinni ostrożnie obchodzić się ze swoimi urządzeniami. Warto od razu wyposażyć się w smart cover od Apple. To specjalny typ osłonki ekranu, który po złożeniu może pełnić rolę podstawki. Przyczepiany jest za pomocą magnesu, więc można się go łatwo pozbyć. Etui producenta potrafi też uśpić i wybudzić ekran.

9. Etui dla komputerów Mac też nie jest głupim pomysłem

case-na-macbooka

MacBooka można zamówić w dowolnym kolorze, pod warunkiem że jest to srebrny. Użytkownicy mogą jednak spersonalizować swój komputer tak samo, jak robią to w przypadku iPhone’a i zapewnić mu dodatkową ochronę. Jeśli zaś Twój Mak często pracuje pod obciążeniem, to może zastanów się nad podstawką odprowadzającą ciepło? Pozwoli ona też uzyskać nieco wygodniejszą pozycję komputera podczas pracy. Niegłupie jest też wyposażenie się w folię ochronną na ekran, która może mieć dodatkowo filtr polaryzujący zapewniający prywatność.

10. Kup porządną torbę lub plecak, może być z dodatkowymi gadżetami!

plecak-z-ładowarką-społeczną

Dla bezpieczeństwa urządzeń ważne jest odpowiednie ich zabezpieczenie podczas transportu. Warto kupić plecak, w którym są dedykowane przegródki na telefon, tablet i laptopa z dodatkowym usztywnieniem. Ciekawym pomysłem są plecaki, które nie tylko ochronią Twoje sprzęty, ale też… naładują urządzenia elektroniczne z wszytego w nie powerbanku, który z kolei można naładować energią słoneczną.

Dlaczego warto zadbać o sprzęt?

Oczywiście te wszystkie dodatkowe akcesoria też swoje kosztują, ale z tego powodu warto wyposażyć się w gadżety dające dodatkowe funkcje lub, w ramach możliwości, pasujące też do innych modeli. Zdecydowanie jednak warto zainwestować w ochronę telefonu, tabletu lub komputera. To naprawdę zaprocentuje przy sprzedaży lepszą ceną. Zakładając oczywiście, że MacBook nie obije się spadając ze stolika w Starbucksie, a iPhone’a poprzedniej generacji nie utopimy później w… umywalce.

Nie ma co jednak zakładać najgorszego, bo takie przypadki zdarzają się naprawdę rzadko!

Jeśli uzyskamy lepszą cenę za używaną elektronikę, to tym łatwiej będzie przełknąć zakup kolejnej iteracji sprzętu. Tematu zresztą nie poruszamy na łamach Spider's Web przypadkowo, ponieważ niebawem uruchomimy, wspólnie z platformą mBazaar, serwis wspierający sprzedaż i zakup używanych urządzeń Apple.

Już teraz mBazaar pozwala na łatwe odprzedanie oraz bezpieczny zakup używanych iPadów, Macbooków, iMaków oraz iPhone'ów. A niebawem będzie to też możliwe do zrobienia również ze stron Spider's Web.

*Część grafik pochodzi z serwisu Shutterstock.

Lokowanie produktu
Najnowsze