Polska armatohaubica na podwoziu… Samsunga

News/Blog Forum 17.12.2014
Polska armatohaubica na podwoziu… Samsunga

Polska armatohaubica na podwoziu… Samsunga

Tekst został pierwotnie opublikowany na Blog Forum Spider’s Web.

Samsung Electronics słynie z opracowywania i produkcji wysokiej jakości sprzętu dla rynku mobilnego, RTV oraz AGD. Jednak mało kto wie, że koreański Samsung to grupa w składa której wchodzą spółki z przeróżnych branż, w tym ubezpieczeniowej, petrochemicznej, stoczniowej, a nawet militarnej.

Polskie Siły Zbrojne są w trakcie realizacji ogromnego Planu Modernizacji Technicznej na lata 2014-2022, obejmującego całe spectrum funkcjonowania wojska. Jednym z elementów owej modernizacji jest plan zakupu dla jednostek artyleryskich nowych, samobieżnych armatohaubic krajowej produkcji, zarówno na podwoziu kołowym jak i gasienicowym. I o ile konstrukcja pierwszego wariantu jest już na ukończeniu (prototyp kołowego Kryla pokazano na tegorocznych targach MSPO w Kielcach), tak z tym drugim od dawna są problemy.

Kłopoty sprawia podwozie Kraba, powstałe w gliwickich Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy, w oparciu o podwozie polskiego czołg PT-91 Twardy, który to jest modernizacją pamiętającego czasy radzieckie T-72.

samsung

W stosowanej do testów konstrukcji powstawały pęknięcia, dlatego Huta Stalowa Wola, producent Krabów, zdecydowała się nabyć licencję na sprawdzone podwozie K9 od Samsunga. Dzięki temu kontrakt na dostarczenie armii 120 armatohaubic ma być zrealizowany w terminie.

Polskia Grupa Zbrojeniowa, do której należy HSW, informuje, że pierwsze 24 pojazy będą gotowe w przyszłym roku. W następnym etapie Samsung dostarczy jeszcze 12 podwozi. Na razie nie wiadomo, czy kolejne podwozia na koreańskiej licencji będą produkowane przez Bumar-Łabędy, choć nie jest tajemnicą, że jednym z warunków modernizacji naszych Sił Zbrojnych jest maksymalna polonizacja transferowanych technologii. Koszt całej armatohaubicy ma wynieść 32 mln zł.

W tym świetle pozostaje tylko mieć nadzieje, iż zamówione produkty Samsunga nie będą wykonane z niesławnego już poliwęglanu.

Źródło: gazetaprawna.pl. Grafika główna przedstawia czołg PT-91 Twardy. Oba zdjęcia pochodzą z Shutterstock.

Dołącz do dyskusji