[LinuxNews] DARPA wykorzystuje Ubuntu do budowy Atlasa

Blog Forum 22.11.2014
[LinuxNews] DARPA wykorzystuje Ubuntu do budowy Atlasa

[LinuxNews] DARPA wykorzystuje Ubuntu do budowy Atlasa

DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) to agencja rządowa zajmująca się różnymi projektami, często związanymi z najnowszymi dostępnymi ludzkości technologiami. Atlas jest humanoidalnym robotem, który został skonstruowany we współpracy z Boston Dynamics. Podczas jego projektowania i testowania system Ubuntu odgrywał jedną z kluczowych ról.

Ubuntu często spotyka się z zarzutem o braku możliwości jego użycia do profesjonalnych zastosowań na komputerze biurkowym. Stronnicy takiego poglądu przedstawiają argumenty w postaci braku specjalistycznego oprogramowania na tą platformę. Aplikacji, których ich zdaniem brakuje to najczęściej Adobe Photoshop i AutoCAD. Zapominają oni jednak, że na grafice rastrowej i budownictwie świat się nie kończy. Dystrybucje z rodziny GNU/Linux są często używane, jako system biurkowy do projektowania efektów specjalnych w znanych i lubianych filmach. Za przykład mogą posłużyć Gravity, Avatar, czy też Hobbit: Pustkowie Smauga.

Wróćmy jednak do tematu przewodniego. Na opublikowanym niedawno filmie z przebiegów prac nad humanoidalnym robotem Atlas można dostrzec dystrybucję Canonical – Ubuntu. System ten jest wykorzystywany w DARPA zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na laptopach. Na filmie można dostrzec sprzęt Della m.in. ultrabook Dell XPS 13 Developer Edition z domyślnie zainstalowanym Ubuntu.

Każdy może mieć własne zdanie na dany temat, jednak fakty są niezmienne. Ubuntu i inne dystrybucje GNU/Linux są coraz częściej wybierane do specjalistycznych zastosowań nie tylko na serwerach, ale też na komputerach biurkowych.

Dołącz do dyskusji

Advertisement