Twitter wciąż nie zarobił ani jednego dolara! Teraz na dodatek ma problem ze zdobywaniem nowych użytkowników

News/Social media 28.10.2014
Twitter wciąż nie zarobił ani jednego dolara! Teraz na dodatek ma problem ze zdobywaniem nowych użytkowników

Twitter wciąż nie zarobił ani jednego dolara! Teraz na dodatek ma problem ze zdobywaniem nowych użytkowników

Do tej pory panowało przekonanie, że o ile Twitter zdobywa nowych użytkowników w szybkim tempie, to nie ma się co przejmować bieżącym wynikiem finansowym – w końcu jak zasięg będzie potężny, to i zyski się znajdą. Tymczasem dynamika wzrostu nowych użytkowników Twittera spada, a strata się powiększa.

177,5 mln dol. – tyle stracił w trzecim kwartale 2014 r. Twitter. To znacznie więcej niż w analogicznym okresie 2013 r., gdy strata wyniosła 64,6 mln dol. Co ciekawe, strata jest sporo wyższa mimo tego, że przychody w ciągu roku wzrosły aż o 114 proc. do 361,3 mln dol.

twitter-q3-2014-1

Do tej pory Twitter tłumaczył coraz większą dysproporcję pomiędzy przychodami a zyskiem inwestycjami, które mają za zadanie zwiększyć liczbę aktywnych użytkowników serwisu. I rzeczywiście większość komentatorów rynku patrzyło na MAU, czyli średnią liczbę aktywnych użytkowników w miesiącu.

Tyle że w poprzednim kwartale dynamika MAU spadła. Oczywiście Twitter zręcznie próbuje to ukryć pokazując wzrosty na sucho, bez analizy dynamiki. Mówi: w ciągu roku liczba osób korzystających z Twittera wzrosła z 232 do 284 mln, a w ciągu kwartału z 271 do 284 mln. Tyle że rok temu dynamika przyrostu nowych użytkowników wynosiła 38 proc., a teraz zaledwie 21 proc.

twitter-q3-2014-2

I to jest problem.

Nie dość bowiem, że Twitter wciąż nie zarabia na siebie, to na dodatek spada dynamika przyrostu nowych użytkowników. Co więcej, w tym kontekście jeszcze gorzej brzmi całkiem sensowny przyrost przychodów – co bowiem po nim, skoro nie idzie on w parze właśnie z dwoma innymi kluczowymi odczytami.

Twitter to jedna z najdziwniejszych spółek internetowych na świecie. Można odnieść wrażenie, że media i inwestorzy traktują serwis inaczej, niż wszystkie inne podmioty. Spójrzmy bowiem jakie są twarde fakty:

– Twitter nie zarobił dotychczas ani dolara przez cały okres swojej wieloletniej działalności!
– Twitter jest chyba jedyną spółką giełdową na świecie, która nigdy nie wypracowała zysku!
– Twitter wciąż nie pokazał realnego planu na to, by serwis kiedykolwiek miał być rentowny!

Mimo to nie ma paniki, a Twitter wciąż jest traktowany jako ‚złoty chłopiec’. Trudno to zrozumieć szczególnie teraz, gdy pada kolejny mit o Twitterze – że niby wciąż dynamicznie zdobywa nowych użytkowników.

No nie zdobywa.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji