20th Fox próbuje połknąć Warnera

Blog Forum 18.07.2014
20th Fox próbuje połknąć Warnera

20th Fox próbuje połknąć Warnera

20th Fox to jedna z największych wytwórni filmowych w USA, na której koncie jest obecnie 3 mld dolarów. Nie byłoby w tym nic specjalnie interesującego gdyby nie zakusy właściciela Ruperta Murdocha – magnata telewizyjnego, w którego rękach znajdują się największe marki z branży medialnej takie jak: The Sun, New York Post, The Times, Daily News, wytwórnie filmowe Metromedia, Sky Channel i właśnie 20th Century Fox – odnośnie kupienia Time Warner. Zaoferował on zarządowi spółki Waner, w której skład wchodzą takie elementy jak Cartun Network, HBO, Warner Bros itd. 80 mld dolarów.

Ciekawy jest fakt, że oba giganty mają w swojej ofercie rywalizujące ze sobą kanały informacyjne: Fox News i CNN. Stąd propozycja Murdocha odnośnie sprzedaży kanału informacyjnego CNN.

Co wyniknęłoby z połączenia? – wg. agencji Bloomberg uszczuplenia działów: administracji, IT oraz sprzedaży przyniosły by oszczędności na poziomie 1,5 mld dolarów.

Rynek przyjął ofertę entuzjastycznie i akcje Warner z 71$ poszybowały do ponad 83$, czyli wzrost o 17%

Podobno koncerny w czerwcu wstępnie dogadały się co do fuzji, ale po oficjalnym wpłynięciu wniosku do zarządu, oferta została odrzucona.

Cała sytuacja pokazuje, ze nie tylko duzi pochłaniają małych, ale i giganci próbują dokonywać fuzji.

Dołącz do dyskusji

Advertisement