Nowa chmura dla fotografów od Canona! Na start darmowe 10 GB dla każdego

News/Foto 05.06.2014
Nowa chmura dla fotografów od Canona! Na start darmowe 10 GB dla każdego

Nowa chmura dla fotografów od Canona! Na start darmowe 10 GB dla każdego

Właśnie wystartowała nowa platforma Irista, czyli chmura Canona skierowana specjalnie do fotografów. Irista pomoże zebrać w jednym miejscu zdjęcia z aparatów i smartfonów, a przy tym zapewni ciekawe opcje zarządzania i kontroli prywatności. Darmowe konto daje dostęp do 10 GB przestrzeni w chmurze i do pełnej funkcjonalności serwisu.

Chmura Canona do tej pory była testowana w fazie beta pod nazwą Project1709, a dziś ujrzała światło dzienne jako projekt Irista. Mimo że autorem nowej usługi jest firma Canon, to w serwisie Irista przechowywać można zdjęcia także z aparatów innych firm. Co więcej, Irista umożliwia przechowywanie zarówno zdjęć wykonanych tradycyjnymi aparatami, jak i smartfonem.

???????????????????

Zdjęcia można przenosić do chmury za pośrednictwem intuicyjnego apletu na stronie WWW (wykonanego w myśl zasady „przeciągnij i upuść”) lub poprzez mały program, który można zainstalować na komputerze (Windows/Mac). Po zainstalowaniu programu wybieramy foldery, które od tej pory będą się automatycznie synchronizować z chmurą Irista. Irista pozwala także na import zdjęć z serwisów Facebook i Flickr.

Od fotografów dla fotografów, czyli wygodne usprawnienia

irista_03

Zdjęcia w chmurze wyświetlane są jako miniaturki. Irista pozwala na łatwe wyszukiwanie i organizowanie swoich kolekcji. Fotografie można sortować według dat, tagów i filtrów. Ciekawą opcją jest wyszukiwanie według konkretnego modelu aparatu, czy nawet obiektywu. Zdjęcia można organizować poprzez umieszczanie ich w albumach i poprzez tagi. Irista pozwala także na dzielenie się zdjęciami. Wybrane fotografie można udostępnić na Facebooku, lub dodać je do któregoś z istniejących albumów na Facebooku.

irista_02

Bardzo ciekawie wygląda przeglądanie zdjęć poprzez stronę www. Obok zdjęcia wyświetla się ramka z danymi EXIF. W każdej chwili można ją przełączyć na inny zestaw informacji – np. na historię udostępnień, w której możemy kontrolować liczbę komentarzy i polubieni w sieciach społecznościowych. Oczywiście zdjęcia można także pobrać z powrotem na dysk.

10 GB za darmo, z możliwością wykupienia większych planów

Nowa chmura Canona występuje w kilku wariantach. W bezpłatnej opcji użytkownik dostaje 10 GB przestrzeni w chmurze oraz pełną funkcjonalność serwisu. Płatne plany pozwalają rozszerzyć dostępną przestrzeń dyskową. Za 50 GB zapłacimy 4,99 euro miesięcznie (lub 49 rocznie), a 100 GB to wydatek rzędu 10,99 euro miesięcznie (lub 109 euro rocznie). Warto zaznaczyć, że Irista nie narzuca limitów na wielkość pojedynczych zdjęć. Serwis obecnie nie jest dostępny w języku polskim.

Na rynku przestrzeni dyskowych w chmurze zaczyna robić się tłoczno. Irista powalczy z Dropboksem, Dyskiem Google, OneDrive, MEGA i kilkoma innymi usługami. 10 GB darmowej przestrzeni to na tle konkurentów całkiem dobry wynik, choć do 50 GB dostępnych za darmo w chmurze MEGA ciągle jest daleko. Mimo wszystko dodatkowa konkurencja wszystkim nam zrobi dobrze.

Konto w usłudze Irista można założyć klikając w ten link.

Dołącz do dyskusji