MWC 2014: Nokia z Androidem, ale bez kafelkowego interfejsu? To możliwe

Artykuł/Sprzęt 24.02.2014
MWC 2014: Nokia z Androidem, ale bez kafelkowego interfejsu?  To możliwe

MWC 2014: Nokia z Androidem, ale bez kafelkowego interfejsu? To możliwe

Wszystko wskazuje na to, że Nokie z Androidem, czyli modele X, X+ oraz XL będą mogły działać również bez kafelkowego interfejsu.

Nowe modele Nokia X oraz X+ różnią się wyłącznie ilością pamięci. Zaś Nokia XL oprócz większej pamięci ma również bardziej pokaźny wyświetlacz, lepszy aparat fotograficzny oraz pojemniejszy akumulator.

Wszystkie trzy modele łączą jednak dwie cechy. Telefony posiadają system Android, obcięty z funkcji oraz integracji z usługami Google. Dodatkowo wszystkie telefony z rodziny X mają być atrakcyjne cenowo, gdyż Finowie stworzyli je z myślą o rynkach rozwijających się.

Nokie z Androidem działają na systemie określanym jako Nokia X Software Platform.

Jest to tak naprawdę Android Jelly Bean bez sklepu Google Play i innych usług Google. O sklep z aplikacjami zadbała Nokia. Zaś Gmaila, Google Muzykę, mapy i chmurę na pliki zastąpiły rozwiązania Microsoftu i Nokii takie jak Outlook, One Drive, czy MixRadio.

Dla użytkowników, którzy wezmą do ręki Nokię X i będzie to ich pierwszy smartfon (z Androidem), nie będzie problemem poznanie i przyzwyczajenie się do zmodyfikowanego przez Finów interfejsu. Jednak posiadacze smartfonów z Androidem mogą czuć pewien niedosyt i chęć personalizacji urządzenia zgodnie z możliwościami jakie niesie ten system.

nokia xl

Trzeba odnotować, iż prawdopodobnie będzie możliwość takiego dostosowania wyglądu. Po konferencji, podczas której zaprezentowano nowe urządzenia, odbył się panel pytań i odpowiedzi. Przedstawiciele Nokii zapewnili, że na urządzeniu będzie można zainstalować aplikacje, których nie ma w sklepie dedykowanym platformie Nokia X Software Platform.

Smartfony z rodziny X będą pozwalały na instalowanie oprogramowania za pomocą plików APK wrzuconych do pamięci urządzenia.

To otwiera możliwość modyfikacji wyglądu nokiowego Androida za pomocą launcherów znanych z Google Play. Instalując Nova Launcher lub Apex Launcher będziemy mogli cieszyć się pulpitami znanymi z najnowszych wersji Androida obecnego w urządzeniach z serii Nexus.

nokia x

Jeśli urządzenia Nokia X będą rzeczywiście tanie, to fakt nieblokowania ustawień systemowych i instalacji zewnętrznych aplikacji może przysporzyć Nokii znacznie szersze grono nowych klientów.

Nokie X, X+ oraz XL mogą być nie tylko doskonałymi smartfonami dla użytkowników, którzy nie posiadali do tej pory tzw. inteligentnego telefonu, ale również powinny przyjąć się w gronie klientów, którzy lubią Androida i cenią Nokię, ale do tej pory nie mogli w łatwy sposób połączyć tych dwóch elementów.

Jestem szalenie ciekaw wyników sprzedażowych nowych produktów Nokia. To bez wątpienia interesujący eksperyment i odważne zagranie Finów.

Sprawdź nasze pozostałe relacje z targów MWC 2014.

Dołącz do dyskusji