4K się nie przyjmie? Bzdury! Już można kupić dobry telewizor 4K za mniej niż 10 tys. złotych

Felieton/RTV 11.02.2014
4K się nie przyjmie? Bzdury! Już można kupić dobry telewizor 4K za mniej niż 10 tys. złotych

4K się nie przyjmie? Bzdury! Już można kupić dobry telewizor 4K za mniej niż 10 tys. złotych

Kolejna magiczna bariera przekroczona – telewizor 4K można w Polsce kupić za mniej niż 10 tysięcy złotych. Można wejść do takiego MediaMarkt i wyjść z telewizorem 4K. Możecie pukać się w czoło, ale 3840 na 2160 pikseli to teraźniejszość.

Nawet na konferencjach prezentujących telewizory 4K w zeszłym roku znaleźli się malkontenci mówiący, że to takie drogie, że nie ma co oglądać, że to kolejna technologia jak 3D. Argumenty te jednak będą pękać jak bańki. W ciągu 14 miesięcy cena najtańszych dostępnych na rynku telewizorów spadła 10-krotnie.

LG_MŁAWA_FABRYKA_4K_03

W grudniu 2012 testowałem LG 84LM960V, który wtedy kosztował 88 tysięcy. Dziś ten sam telewizor już kosztuje 40 tysięcy, natomiast jego młodszy brat 55LA970V z tylnym podświetlaniem LED, belką dźwiękową dostępny jest w sklepach MediaMarkt i Saturn za 8999 złotych. Nieco spóźniłem się z tym spostrzeżeniem, ponieważ do niedzieli (9 lutego kupując) ten TV otrzymywało się również LG G2, który ma wartość minimum 1600 złotych.

To już nie jest chiński telewizor, a koreańskie LG składane w Mławie o przekątnej 55 cali. Nie chce tutaj urażać TCL, czy 40-calowych ekranów innych chińskich producentów, które dostaniemy poniżej 4 tysięcy złotych, ale jednak LG to już producent, który całkiem nieźle sobie radzi z jakością. A tak naprawdę to preludium i jestem przekonany, że zobaczymy jeszcze tej wiosny niejeden telewizor 4K poniżej 10 tysięcy złotych.

LG-ces-telewizory07

Pękła bariera, która oczywiście nie sprawia, że są to telewizory dla przeciętnego Kowalskiego, ale z pewnością są to ekrany, na które zdecyduje się ktoś, kto chce kupić topowy model. W zeszłym roku, aby kupić telewizor 4K, musieliśmy dopłacać praktycznie drugie tyle, co za topowy model Full HD. W tej chwili LA970V jest „zaledwie” 2500 złotych droższy od 55LA860V. To oznacza, że modele 4K w 2014 roku traktujemy po prostu jako topowe urządzenia ze standardowej linii producenta. W kolejnych latach będziemy świadkami wprowadzania 4K do coraz niższych serii, tak jak to miało miejsce z przejściem od telewizorów HD Ready, do Full HD. Dziś wciąż jest kilka ekranów z mniejszą rozdzielczością niż 1920 na 1080 pikseli, ale to są najtańsze urządzenia. A na rynku zadomawia się 4K.

LG-ces-telewizory12

Dlaczego 4K to nie kolejne 3D? Przede wszystkim dlatego, że nie wymaga od użytkownika żadnego dodatkowego wysiłku, tak samo jak większa rozdzielczość w tablecie, czy smartfonie. 4K po prostu jest i tak samo dobrze możemy oglądać materiały w SD, czy HD, a dodatkowo także te w 4K. Przy dobrym sygnale obraz HD będzie wyglądał na takim telewizorze naprawdę świetnie. Z kolei ze słabego źródła dostrzeżemy wszystkie jego mankamenty. Ale gdy pojawią się treści 4K to będzie po prostu bajka, a te już powoli się pojawiają lub będzie je można samemu stworzyć nagrywając filmy aparatem.

LG po premierze swojego olbrzyma długo milczało. Na zalew mniejszych telewizorów 4K odpowiedziało dopiero w listopadzie 2013. Opłaciło się. Dziś mamy naprawdę ciekawe modele za rozsądną – jak na świeżą technologię – cenę. Teraz czas na dalsze obniżki telewizorów OLED (w Stanach kosztują już 6500 dolarów) i pojawienie się w tym segmencie konkurencji.

Dołącz do dyskusji