Studencie, zainteresuj się systemami ERP

Blog Forum 28.01.2014
Studencie, zainteresuj się systemami ERP

Studencie, zainteresuj się systemami ERP

Na trzydzieści tysięcy miejsc pracy obecnie ocenia się rynek centrów usług w samym jedynie Krakowie. Większość z tych centrów to ośrodki otwierane przez duże korporacje, które posługują się w codziennej pracy systemami ERP (SAP, Oracle i inne). Jednocześnie, mając możliwość obserwacji procesu rekrutacji, widzę praktycznie zerowe zainteresowanie tym tematem ze strony uczelni wyższych jak i samych studentów.

Systemy ERP, ale co to takiego?

ERP to systemy informatyczne służące wspomaganiu procesu zarzadzania przedsiębiorstwem (bądź grupa przedsiębiorstw), za pomocą gromadzenia danych i przerabiania ich zgodnie z określonymi zadaniami. Systemy ERP podzielone są modułowo, umożliwiając częściową bądź pełną implementacje poszczególnych modułów, wymieńmy tutaj kilka z nich:

• Zasoby ludzkie
• Finanse
• Sprzedaż
• Zaopatrzenie
• Planowanie produkcji

Liderem w branży ERP jest firma SAP – jednocześnie właśnie ta firma jako pierwsza udostępniła rozwiązanie z zakresu ERP, a silną pozycję na rynku ma również Oracle, Sage, czy Infor. Z polskich rozwiązań najbardziej znanym jest Comarch Optima, obsługujący małe i średnie przedsiębiorstwa.

Świetnie, tylko, po co?

Jak już wspomniałem we wstępie, większość dużych korporacji pracuje na systemach ERP (wśród firm, które otwierają swoje biura w Polsce najpopularniejszy wydaje się SAP, co pokrywa się z udziałami rynkowymi tej firmy – około 25%), zatem jeżeli interesuje was praca w międzynarodowej firmie, jak to ładnie określane są korporacje przez HRowców, to w zasadzie nieuniknione jest dla was zapoznanie się z którymś z systemów ERP.
Przykładowo, na rynku krakowskim pracują na SAPie między innymi takie przedsiębiorstwa jak:

• Shell
• Capgemini
• IBM
• Heineken
• Electrolux
• Valeo
• Amer Sports
• Ecolab
• Orlen

To tylko kilka z nich, bo wymieniać mógłbym sporo więcej, zerkając na oferty pracy związane z tym systemem, możecie również napotkać wiele ofert z Warszawy, Trójmiasta, Wrocławia, Poznania czy Aglomeracji Śląskiej.

Jak widać mowa tutaj o dużym rynku pracy. Minusem może być fakt, że praca na systemach ERP zazwyczaj wiąże się z zatrudnieniem w korporacji (co nie każdej osobie może odpowiadać), ale w kraju z tak wysokim bezrobociem, nie bagatelizowałbym żadnej możliwości pracy.

Tym bardziej dziwi mnie postawa uczelni i samych studentów

Miałem okazję brać udział w rekrutacji kilkunastu(dziesięciu?) osób, w większości byli to ludzie po studiach ekonomicznych bądź informatycznych – z nich wszystkich nie przypominam sobie kandydata, który chociażby kojarzył hasło „ERP” czy „SAP”.

Głównym powodem takiej sytuacji są same uczelnie w Polsce, które praktycznie nie realizują kursów z zakresów systemów ERP, bądź prowadzą je na zasadzie niewielkich zajęć dodatkowych, które nijak się maja do rzeczywistości i służą głownie studentom do odbębnienia normy punktów ECTS.

Z ciekawości zajrzałem do Internetu. Jako pierwszy wynik z wyszukiwarki pojawia się Politechnika Wrocławska, która we współpracy z Capgemini realizuje kursy o SAPie; znalazłem również wpisy z Politechniki Śląskiej dotyczące tego systemu (datowane jednak na 2008), wiem też, że w 2005 BCC – polska firma konsultingowa, zajmująca się głownie systemem SAP, podjęła współpracę z Politechniką Poznańską w celu dodatkowego kształcenia studentów – nie wiem natomiast czy ten program nadal funkcjonuje. Najwyraźniej przedsiębiorstwa są bardziej zainteresowane kształceniem swoich potencjalnych pracowników niż nasze uczelnie. Wiem to zresztą sam po sobie – tematykę systemów ERP poznałem dopiero po zatrudnieniu się w firmie, która używa tego typu rozwiązania. Na uczelni nie istniała żadna oferta kursu, który chociaż stanowiłby wprowadzenie do tych zagadnień.

Zastanawiająca jest też postawa kandydatów, którzy zgłaszają swoje zainteresowanie przyjęciem na dane stanowisko. Mając okazję zapoznać się wcześniej z głównymi obowiązkami jak i oczekiwaniami pracodawcy, gdzie zazwyczaj wymieniony jest dany system ERP, kandydaci nie wykazują chęci żeby, chociaż w ograniczonym zakresie przygotować się pod tym kątem do rozmowy (a ilość wiedzy dostępnej w Internecie na temat ERP jest ogromna), przez co sami siebie skazują na niższa ocenę w procesie rekrutacji.

Nie dotyczy to jedynie „informatyków”

Bo i systemy ERP to nie zagadnienie czysto informatyczne, wiedza z danego systemu to silna karta przetargowa w przypadku rekrutacji na stanowisko z finansów, kadr czy logistyki. Ostatecznie te systemy scalają większość aktywności w przedsiębiorstwie, tak więc znajomość chociaż ogólnych zasad działania może być decydującym czynnikiem podczas aplikowania na określone stanowisko.

Dlatego apeluję, jeśli właśnie kończysz studia informatyczne czy ekonomiczne, jeśli nie odrzuca cię perspektywa zatrudnienia się w korporacji i zależy ci na znalezieniu pracy, zainteresuj się systemami ERP, poczytaj o SAPie czy Oracle, zorientuj się, na jakim systemie pracuje firma, do której aplikujesz (o ile taka informacja nie jest podana już w samym opisie stanowiska). Ta wiedza nie zaszkodzi, a jest dużą szansa, że bardzo pomoże. Nie skazuj się na przeciętność, bo polski system edukacji nie jest w stanie zapewnić Ci wiedzy zgodnej z potrzebami rynku.

Dołącz do dyskusji