NVIDIA prezentuje nowy procesor Tegra K1 na targach CES 2014

Blog Forum 06.01.2014
NVIDIA prezentuje nowy procesor  Tegra K1 na targach CES 2014

NVIDIA prezentuje nowy procesor Tegra K1 na targach CES 2014

Pierwsze targi Consumer Electronics Show odbyły się w czerwcu 1967 roku w Nowym Jorku. Od tamtej pory obfitują w wiele premier przeróżnych technologii. Podobnie jest też tym razem. NVIDIA, producent kart graficznych i procesorów dla urządzeń mobilnych, zaprezentowała właśnie nowy czip pod nazwą Tegra K1. Live Blog z tego wydarzenia można przeczytać na łamach strony AnandTech.com. (www.anandtech.com/show/7619/nvidia-ces-2014-press-conference-live-blog)

i.imgur.com/y0DeP5L.jpg

Najważniejszą cechą nowego produktu jest zastosowanie tej samej architektury Kepler (en.wikipedia.org/wiki/Nvidia_Kepler_Architecture), używanej w komputerach desktopowych. Procesor Tegra K1 zawierać będzie 1 moduł Kepler SMX składający się z 192 rdzeni CUDA. Takie rozwiązanie jest w stanie udźwignąć wymagania silnika Unreal Engine 4.

i.imgur.com/Ng9qu5l.jpg

Nowy produkt Nvidii ma bardziej wydajną kartę graficzną niż poprzednia generacja konsol. Oczywiście dane te są szacunkowe. Nie mniej jednak widzimy jak świat biegnie do przodu.

i.imgur.com/DES00VQ.jpg

Tegra K1 pojawi się w dwóch wersjach. Pierwsza z nich zawierać będzie 4 rdzeniowy procesor oparty o architekturę ARM Cortex A15. Jest to 32 bitowa jednostka korzystająca z zestawu instrukcji ARMv7.

i.imgur.com/sFpwSuB.jpg

Druga natomiast otrzyma dwa rdzenie Denver (en.wikipedia.org/wiki/Project_Denver). Tak jak w przypadku Apple A7, będzie to rozwiązanie autorskie. To znaczy NVIDIA samodzielnie opracowała wewnętrzny układ procesora. Podobieństw mamy więcej. Również tutaj zastosowano 64-bitowy zestaw instrukcji ARMv8-A. Sam proces produkcji najprawdopodobniej pozostanie w technologii 28nm.

i.imgur.com/LVfN6qv.jpg

Firma z Santa Clara planuje także ekspansję na rynek samochodowy. W tym celu opracowany został specjalny wariant procesora Tegra K1 VCM. Jego zadaniem będzie nie tylko tworzenie wirtualnej deski rozdzielczej, spersonalizowanej do wymagań każdego użytkownika.

i.imgur.com/3hSIVGr.jpg

Zaawansowane Systemy Wsparcia Kierowcy (ADAS) w najbliższych latach staną się standardem wyposażenia nowych aut. Ktoś musi zapewnić odpowiednią moc obliczeniową dla cudeniek wymyślanych przez inżynierów wiodących producentów pojazdów. NVIDIA dostrzega tutaj szansę rozwoju.

Kiedy zobaczymy procesory z rodziny Tegra K1? Wersje oparte o architekturę Cortex A15 powinny pojawić się w pierwszym kwartale tego roku, natomiast te, zawierające rdzenie Denver kilka miesięcy później. Najwyraźniej NVIDIA nie ma zamiaru ustąpić pola konkurencji i zamierza wprowadzać innowacje na rynek najszybciej jak to jest możliwe.

Zdjęcia pochodzą ze strony AnandTech.com (www.anandtech.com/show/7619/nvidia-ces-2014-press-conference-live-blog), tekst na licencji Creative Commons Zero CC0 (Żadne Prawa Zastrzeżone)
creativecommons.org/about/cc0

Dołącz do dyskusji