Nokia Lumia z obsługą… folderów!

Recenzja/Sprzęt 10.01.2014
Nokia Lumia z obsługą… folderów!

Nokia Lumia z obsługą… folderów!

Ruszyła wielka aktualizacja smartfonów Nokii do najnowszej wersji Windows Phone 8 z nakładką Black. Jedna z nowych funkcji jest jednak już dostępna również dla posiadaczy urządzeń ze starszą nakładką Amber. Chodzi o możliwość tworzenia folderów na ekranie startowym telefonu.

Użytkowników smartfonów można podzielić na dwie grupy: tych, którzy mają bardzo praktyczne podejście do swoich urządzeń i instalują tylko te aplikacje, których bardzo potrzebują, i na tych, którzy traktują swoje urządzenia również jako zabawki. Ta druga grupa lubi instalować dziesiątki, jeśli nie setki aplikacji, korzystając z każdej z nich dość sporadycznie. Rzecz jasna, istnieją odstępstwa od reguły (są ludzie, którzy serio używają aktywnie kilkudziesięciu aplikacji na telefonie). Dla tych właśnie osób Nokia przygotowała coś specjalnego.

Chodzi o aplikację Foldery, która pojawiła się wraz z ogłoszeniem dostępności aktualizacji Lumia Black.

Co ciekawe, owa aplikacja działa również na smartfonach, które jeszcze nie mają „Blacka”. Na potrzeby tego tekstu sprawdziłem ją na mojej Lumii 920 z „Lumia Amber”. Aplikację można pobrać z tego adresu.

Na wstępie należy zaznaczyć, że Nokia nie jest pierwszym producentem urządzeń z Windows Phone, która wprowadza obsługę folderów. Samsungowe smartfony Ativ posiadają tę funkcję już od jakiegoś czasu. Na co więc owa aplikacja pozwala?

Jej początkowa wersja umożliwia, niestety, dość niewiele. Nie zmienia to jednak faktu, że i tak może się okazać bardzo przydatna dla osób, które instalują bardzo wiele elementów na swoich smartfonach i chcą mieć do nich szybki dostęp z poziomu ekranu startowego. Nokiowe Foldery umożliwiają bowiem grupowanie kafelków na ekranie startowym do jednego, nazywanego przez Nokię Folderem. Niestety, przynajmniej na razie, obowiązują nas pewne ograniczenia.

Docelowo, w Folderze będzie można umieścić każdy przypinalny element, jaki tylko przewiduje system Windows Phone.

Na chwilę obecną można jednak przypinać tylko i wyłącznie aplikacje oraz skróty do ustawień systemowych telefonów. Nie możemy więc umieścić w folderze konkretnych dokumentów, multimediów, kontaktów czy innych elementów, a wyłącznie te wskazane w poprzednim zdaniu. Na dodatek korzystając z Folderów oszczędzamy przestrzeń roboczą na ekranie startowym, ale tracimy zaletę systemu Windows Phone w postaci aktywnych kafelków: elementy umieszczone w folderach są symbolizowane wyłącznie przez ikony. Nie wyświetlą się więc na nich żadne powiadomienia ani informacje.

Wiem od Nokii, że pierwsze z uniedogodnień, a więc ograniczona ilość rodzajów elementów, jakie można zebrać w folderze, zostanie usunięta. O drugim ograniczeniu, niestety, nie wiem nic. Pocieszające jest to, że Foldery są traktowane przez system nie jako systemowy moduł, a jako aplikacja. Oznacza to, że jej ewentualne nowe funkcje będą mogły być szybko dostarczone użytkownikom, poprzez aktualizację ze Sklepu Windows Phone, a nie przez systemowe aktualizacje, bez czekania na testy operatorskie.

Foldery, rzecz jasna, możemy dowolnie modyfikować, sortować w nich aplikacje i ustawienia, a same kafelki są dostępne we wszystkich rozmiarach obsługiwanych przez Windows Phone.

wp_ss_20140110_0006

Ogólnie rzecz biorąc, Foldery to bardzo przydatna aplikacja, ale tylko dla tych, którzy jej potrzebują. Ja na Windows Phone 8 posiadam względnie niewiele przypiętych kafelków (dwa ekrany do przewinięcia), więc ich grupowanie jest mi zbędne, zwłaszcza, że zgrupowane w nich elementy, jak wspominałem, nie są reprezentowane przez ich aktywne kafelki. Jednak jeżeli potrzebujesz szybkiego dostępu do bardzo wielu appów, z których często korzystasz, nie ma co się dłużej zastanawiać: aplikacja ta z pewnością ci się przyda i spełni swoje zadanie.

Dołącz do dyskusji