Krytyczne spojrzenie na Internet Rzeczy

Blog Forum 02.01.2014
Krytyczne spojrzenie na Internet Rzeczy

Krytyczne spojrzenie na Internet Rzeczy

Internet rzeczy to ogromne przedsięwzięcie połączenia z Siecią wszystkich urządzeń codziennego użytku. Lepsza komunikacja między urządzeniami umożliwi przedmiotom na zyskanie pewnego rodzaju autonomii oraz pozwoli podejmować optymalne decyzje poza kontrolą użytkownika, co zaoszczędzi wiele czasu i zwiększy efektywność pracy. Internet rzeczy znajdzie swoje zastosowanie w gospodarstwach domowych, motoryzacji, medycynie, logistyce i wielu innych dziedzinach życia, ograniczeniem w kwestii zastosowania jest jedynie nasza wyobraźnia.

Tak w skrócie wygląda projekt internetu rzeczy, który stanowi ogromny trend technologiczny na najbliższe lata, brzmi to bardzo obiecująco i wydaje się być ogromną szansą technologiczną i wyzwaniem. Niektórzy twierdzą, że rynek wart jest nawet 1.2 tryliona dolarów.
Jednak pomimo wielu zalet i możliwości jakie daje internet rzeczy, niesie on ze sobą również wiele zagrożeń, o których niewiele się mówi, dlatego warto się im przyjrzeć i zastanowić nad drugą stroną medalu tego projektu. Nie chcę snuć teorii spiskowych, czy też prowadzić paranoidalno-krytyczną analizę wszystkich możliwych negatywnych scenariuszy rozwoju internetu rzeczy, lecz podejść do sprawy z maksymalną dobrą wolą i obiektywizmem.

A więc… Współpraca urządzeń z jednej strony zwiększa efektywność pracy i oszczędza wiele czasu, jednak z drugiej strony prowadzi to do utraty wielu miejsc pracy, które staną się niepotrzebne ze względu na wprowadzenie innowacyjnych technologii.

Druga sprawa to Cyberprzestępczość, która w internecie stanowi ogromne zagrożenie i niebezpieczeństwo, a co gdy polem dla cybernetycznych potyczek stanie się internet rzeczy? Wtedy w grę wchodzą konkretne przedmioty i całe systemy połączonych urządzeń. Uzależnienie całych gospodarstw domowych, samochodów i innych przedmiotów od sieci, w przypadku jej zhackowania, może doprowadzić do większych szkód niż korzyści.

Kolejną kwestią jest możliwość wystąpienia podziałów społecznych. Wielu kulturoznawców i socjologów uważa, że może dojść do sytuacji, w której klasa średnia uniezależni się dzięki nowym technologiom, przez co stworzy silną autonomię i oddzieli się od reszty społeczeństwa. Może spowodować to ogromną przepaść społeczną i szeroko pojętą atomizację społeczeństwa.

Zagrożenia są bardzo realne i należy się z tym liczyć, nie oznacza to jednak, że internet rzeczy jest czymś złym, tylko, że należy używać go mądrze i bezpiecznie, aby przynosił korzyści.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Advertisement