Smart TV sterowany jednym palcem oraz komendy głosowe po polsku. Takie rzeczy tylko u Samsunga

Artykuł/RTV 28.12.2013
Smart TV sterowany jednym palcem oraz komendy głosowe po polsku. Takie rzeczy tylko u Samsunga

Smart TV sterowany jednym palcem oraz komendy głosowe po polsku. Takie rzeczy tylko u Samsunga

Jednym z głównych problemów Smart TV jest sterowanie. Najwygodniej nawiguje się myszką i klawiaturą, a te znowu nie mają racji bytu w duży pokoju. Plotki na temat przyszłorocznych modeli Samsunga pozwalają jednak myśleć o rewolucji.

Samsung jest nie tylko liderem Smart TV, ale też producentem, który stara się zagwarantować najbardziej wszechstronne opcje sterowania. Z jednej strony to cieszy, ponieważ użytkownik może wybrać najwygodniejszą dla siebie opcję, np. sterowanie głosowe, gesty, tradycyjny pilot, pilot z gładzikiem lub myszkę i klawiaturę. Z drugiej pokazuje, jak trudno jest znaleźć optymalne rozwiązanie, pozwalające cieszyć się dostępem do multimedialnych funkcji współczesnych telewizorów.

Dwa różne piloty Samsunga  do sterowania jednym telewizorem
Dwa różne piloty Samsunga do sterowania jednym telewizorem

Najnowsze informacje mówią, że w 2014 roku telewizory Samsunga dostaną wsparcie dla większej ilości języków, którymi komendy można wypowiadać płynnie, czyli tak jak w przypadku Siri lub Google Now. Do dyspozycji ma być 24 różnych języków, więc istnieją sporę szansę na język polski, zwłaszcza, że w Europie jesteśmy jednym z atrakcyjniejszych rynków dla Samsunga jeśli chodzi o rozwój Smart TV.

Na tym jednak nie kończy się rozwój nawigacji po Smart TV od Samsunga. Także gesty mają zostać znacząco udoskonalone. Koniec z machaniem ręką, nowe kamery mają być niezwykle precyzyjne i wystarczy nawigacja palcem. Powinno być to znacznie wygodniejsze. Zamiast wystawiania ręki, a nawet dwóch będziemy mogli posługiwać się palcem, tak jakbyśmy przed sobą mieli ekran dotykowy. Zapowiada się na rewolucje.

Mam nadzieję, że rzeczywiście takie rozwiązanie zostanie zaimplementowane i będzie to działać przynajmniej tak dobrze jak się w tej chwili wydaje. Obsługa telewizora, to nie granie na Xboksie z Kinectem. Widz nie chce wkładać wysiłku fizycznego w sterowanie ekranem. Obecnie gesty nadal wymagają wprawy, aby się nie nagimnastykować. Wyciągnięcie palca wskazującego i wodzenie nim przed sobą, może być znacznie ciekawsze i efektywniejsze.

Szczerze jednak nie jestem przekonany, czy Samsung obiera właściwą drogę. Nie wiem, czy to nie taki sam przerost formy, jak w przypadku bajerów wrzuconych do Galaxy S4. Dopóki nie zobaczę na własne oczy nie będę krytykował. Na chwile obecną uważam, że to dobry ruch w kierunku udoskonalenia już istniejącego sposobu nawigacji po Smart TV Samsunga.

Plotki są dość obiecujące i wszystko wskazuje, na to że Koreańczycy znów będą uwodzić nas w styczniu jeszcze bogatszą platformą Smart TV. Szczerze liczę na spore udoskonalenia, które pozwolą odskoczyć Samsungowi o kolejne dwie długości od reszty producentów.

Dołącz do dyskusji

Advertisement