Socl – czy ktoś pamięta jeszcze portal społecznościowy Microsoftu?

Blog Forum 17.10.2013
Socl – czy ktoś pamięta jeszcze portal społecznościowy Microsoftu?

Socl – czy ktoś pamięta jeszcze portal społecznościowy Microsoftu?

Socl był jednym z bardziej tajemniczych projektów Microsoft. Na jego temat pojawiały się tylko szczątkowe informacje. Jeśli pamięć mnie nie myli to pierwotnie miał mieć nawet inną nazwę. Portalowi społecznościowemu firmy Microsoft towarzyszyło niemałe zamieszanie. Spora część internautów czekała z niecierpliwością na ten projekt. Jednak z wielkimi oczekiwaniami przyszło wielkie rozczarowanie serwisem. Użytkownicy nie przyjęli ciepło tego rozwiązania, a sam Microsoft chyba zapomniał o nim. Czy słusznie?

1. Collage

1

Socl ma kilka ciekawych rozwiązań. Jedną z lepszych opcji jest tworzenie kolaży z wiadomości znalezionych w sieci (poprzez wyszukiwarkę Bing), zdjęć i opisów. Całość wygląda bardzo interesująco jeśli chcemy połączyć w jednym wpisie kilka źródeł. Normalnie, w innych “społecznościówkach”, możemy dzielić się wiadomością z dodanym zdjęciem, wideo albo linkiem. Tutaj możemy to wszystko połączyć w jednym wpisie.

Gdy nasz kolaż pojawi się na ścianie Socl możemy na niego kliknąć. Tak samo jak na kolaże stworzone przez inne osoby. Zostaniemy przeniesieni do oddzielnej strony, na której możemy zobaczyć również podobne kolaże z powiązanego tematu.

2. Video party

2

Tutaj możemy stworzyć tak jakby pokój z filmami z Youtube. Dodajemy kilka treści wideo, które mogą oglądać i komentować inni. Jednak ta opcja wymaga dopracowania. Gdy dodamy filmy lub oglądamy już stworzony zestaw to zapomnijmy o przewijaniu ich. Możemy zmieniać kolejność, pomijać wybrane filmy, ale nie mamy opcji przewijania. Tak jakby pasek był zablokowany.

3. Picotale

3

Ten tryb przypomina mi Twittera. W tego rodzaju postach możemy zmieścić tylko 140 znaków. Picolate możemy tworzyć na zasadzie komentowania innych wpisów. Czyli udostępniając dalej czyjąś wiadomość możemy stworzyć ją na zasadzie krótkiej notki ze zdjęciem. Równie dobrze możemy stworzyć nową wiadomość ze zdjęciem, które będzie dobrane losowo.

4. Blink

W tej zakładce umieszczane są krótkie filmiki stworzone za pomocą aplikacji Blink. Jest ona dostępna na system Windows 8.x i Windows Phone. Tu z kolei przypomina mi się Vine, ale z jeszcze krótszymi treściami. Nie znalazłem tam nic ciekawego. Największą ilością mógł się pochwalić jeden użytkownik, który notorycznie wrzucał materiały z tańców ślubnych. Nuda…

5. Koniec

Socl ma dużo plusów i wyróżnia się z tłumu. W jednym serwisie społecznościowym mamy możliwość tworzenia kilku ciekawych wiadomości. Nie musimy biegać po różnych stronach. Jednak jak każdy serwis, aby osiągnąć sukces potrzebuje wsparcia użytkowników i w tym przypadku Microsoftu. Widać, że jedna i druga strona zawodzi. Chociaż po pierwszym moim wpisie zaczepiła mnie jedna użytkowniczka – Socl Community Manager. To pokazuje jaki tam mają ruch.

Do minusów dorzuciłbym jeszcze brak wyświetlania godziny i daty przy wpisach. Jednak chyba wiem dlaczego tak się dzieje. Też nie chciałbym aby przy postach, które pojawiają się rzadko widniały daty. Dla człowieka wchodzącego do Socl “z ulicy” nie byłby to dobry prognostyk.

Gdyby Socl był bardziej reklamowany, przetłumaczony na więcej języków i posiadał przyciski do umieszczania na stronac, może byłoby mu łatwiej osiągnąć sukces. Zawsze zastanawiało mnie dlaczego ludzie na Google+ mówią, że jest to miasto duchów. Powinni tak nazywać Socl. Tak jak pisałem wcześniej, że szkoda tego serwisu bo widać, że Microsoft chciał stworzyć coś innego.

Zapomniałbym dodać. Do serwisu Socl możecie logować się za pomocą konta Microsoft i Facebook.

Tagi: ,

Dołącz do dyskusji