IFA 2013: Western Digital nie zapomniał o tych, którzy obawiają się chmury

Relacja/Sprzęt 09.09.2013
IFA 2013: Western Digital nie zapomniał o tych, którzy obawiają się chmury

IFA 2013: Western Digital nie zapomniał o tych, którzy obawiają się chmury

Panuje teraz wszechobecna moda na korzystanie z chmury. Po co kopiować multimedia między urządzeniami, skoro możesz je strumieniować ze Spotify, Netflixa i podobnych? Nie wszystkim to jednak odpowiada.

Na targach IFA 2013 firma Western Digital postawiła na tych, którzy wolą jednak zachować pełną kontrolę nad swoimi danymi. Zaprezentowała dotychczasowe portfolio swoich produktów oraz trzy nowości.

red

Pierwsze dwie to nowe dyski RED przeznaczone dla urządzeń NAS. Innymi słowy, są to dyski dla naszych domowych serwerów danych, do których możemy mieć dostęp zarówno z sieci domowej, jak i poprzez Internet. Dyski RED są więc projektowane tak, by były niezawodne mimo faktu, że są cały czas uruchomione. Pierwszy z dwóch dysków to tradycyjny, 3,5-calowy RED, ale ze zwiększoną pojemnością do czterech terabajtów. Drugi spodoba się posiadaczom mniejszych NAS-ów lub innego rodzaju serwerków: RED w końcu pojawił się bowiem w 2,5-calowej odmianie.

passport

Kolejna nowość to mobilne dyski My Passport Slim. Zostały one wyposażone w złącze USB 3.0 i mogą, na życzenie, sprzętowo szyfrować dane 256-bitowym algorytmem AES. Co ciekawe, dyski te, dzięki dołączonemu do nich oprogramowaniu, mogą tworzyć automatyczną kopię zapasową wybranych danych do chmury (a konkretniej: do Dropboxa). Całość robi jednak duże wrażenie z uwagi na wymiary i wagę (razem z obudową mają raptem 12 mm grubości).

Zobaczcie sami jak się prezentują na żywo:

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

Dołącz do dyskusji