Casio przygotowuje się do wojny na rynku smartwatchy

Felieton/Blog Forum 04.09.2013
Casio przygotowuje się do wojny na rynku smartwatchy

Casio przygotowuje się do wojny na rynku smartwatchy

Tekst został pierwotnie opublikowany na Blog Forum Spider’s Web.

Lada dzień Samsung zaprezentuje światu swój nowy produkt, który ma być pierwszym smartwatchem w portfolio giganta z Korei. Wiemy jak ma się nazywać, wiemy jaką będzie miał specyfikację oraz znamy jego przybliżony wygląd. Jednak nie to jest najważniejsze. Wszyscy mamy świadomość, że zaraz za Samsungiem na rynku swoje zegarki zaprezentuje reszta. Tutaj zaczyna robić się ciekawie.

Kiedy w 2007 roku Apple prezentował swojego pierwszego iPhone’a, nikt nie zdawał sobie sprawy, jak bardzo zmieni on rynek i namiesza wśród producentów sprzętu mobilnego. Niektóre firmy do dziś nie mogę podnieść się po wprowadzeniu tego telefonu. Teraz natomiast nikt nie chce popełnić takiego samego błędu i przespać rewolucji. Jestem przekonany, że każdy z topowych producentów albo już kończy pracę nad zegarkiem, albo szybko je zacznie. Tutaj będzie trochę inaczej niż w przypadku iPhone’a, bo każdy boi się, że prześpi odpowiedni moment. Spekulacje trwają w najlepsze i wszyscy czekają na iWatcha od Apple, Galaxy Geara od Samsunga czy każdy inny zegarek od Nokii, Sony czy Microsoftu.

Galaxy-Gear-Concept

Spodziewam się potężnej wojny na specyfikacje, ekrany i inne dodatki. Pomysłów jest sporo i z pewnością każdy chce zastosować jakiś killer-feature w swoim urządzeniu. Samsung chce być pierwszy tak, jak kilka lat temu Apple. Jednak teraz przewaga w postaci bycia pierwszym może nie wystarczyć. To trochę jak z wojskiem – każdy się zbroi i szkoli, inwestuje w technologie i sprzęt, ale nie ma za bardzo gdzie tego wszystkiego użyć i pokazać. W przypadku nadchodzących “mądrych zegarków” jest podobnie: każdy ma sprzęt i technologie i tylko czeka na sygnał do startu.

A więc wojna?

Jest ona nieunikniona i konieczna. Zyskamy na niej my – klienci. Oczywiście nie chcę już z góry martwić się co z patentami, ale nawet one nie powinny popsuć nam najlepszego, czyli w pogoni za klientem. Czeka nas powtórka z wojny na smartfony, z tą różnicą, że możemy przewidzieć jak ona się potoczy. Czy aby na pewno?

Samsung-Galaxy-Gear-side

Przyznam szczerze, że czytam o tych zegarkach i kolejnych firmach, które rzekomo mają się na nie zdecydować i w sumie nie pomyślałem o jednym – co na to wszystko czołowi producenci zwykłych zegarków? Przecież smartwatche zastąpią kiedyś zwykłe zegarki i jeżeli owi producenci chcą jeszcze w przyszłości istnieć, muszą uderzyć już teraz. Okazuje się, że niektóre firmy dmuchają na zimne i już się zbroją i szykują na wojnę.

Taką firmą na przykład jest Casio, które – jak podaje New York Times – jest gotowe na walkę z Samsungiem, Sonym i każdym innym. Tutaj robi się naprawdę ciekawie, widać że Casio nie chce jak Nokia obudzić się za późno i stracić przewagi nad konkurencją. Z drugiej strony jak firma zajmująca się zegarkami poradzi sobie na systemie operacyjnym? Zrobi swój własny? Skorzysta z Androida?

Niewiadomych jest znacznie więcej, jednak jedno wiemy na pewno: na wszystkie wątpliwości i niewiadome odpowiedzi poznamy w niedalekiej przyszłości, która zapowiada się bardzo ciekawie. Pozostaje nam tylko zaopatrzyć się w trochę cierpliwości i popcornu?

Źródło grafik: Amongtech

Dołącz do dyskusji