Dzisiaj w nocy rusza nowy Newsweek.pl. My już go widzieliśmy i całkiem nam się podoba

Artykuł/Technologie 04.09.2013
Dzisiaj w nocy rusza nowy Newsweek.pl. My już go widzieliśmy i całkiem nam się podoba

Dzisiaj w nocy rusza nowy Newsweek.pl. My już go widzieliśmy i całkiem nam się podoba

Dzisiaj w nocy ma zadebiutować nowa wersja serwisu Newsweek.pl. My mieliśmy okazję przyjrzeć mu się bliżej przed oficjalną premierą i całkiem nam się podoba.

Ostatnia zmiana layoutu internetowej wersji popularnego tygodnika miała miejsce w sierpniu 2011 r. Wiele się od tego czasu zmieniło w standardach projektowania newsowych i publicystycznych stron internetowych. Nowy Newsweek.pl wychodzi im na przeciw.

I to chyba najcelniejsza ocena tego, jak wyglądać będzie nowy Newsweek.pl. Nie jest to żaden rewolucyjny projekt, nie znajdziemy tam żadnych rozwiązań, które nie byłyby skutecznie wdrażane w innych miejscach publicystycznego internetu. Co więcej, patrząc na to, w jaki sposób zbudowano nową wersję Newsweek.pl widać wyraźnie skąd czerpano inspiracje.

Po debiucie w Polsce serwisu naTemat.pl z niezwykle postępowym layoutem jak na obowiązujące wtedy standardy w naszej części Sieci, większość serwisów z treściami prasowymi (news, opinia) przeszło transformacje, które w mniejszym lub większym stopniu powielały pomysł zastosowany po raz pierwszy w serwisie Tomasza Lisa.

Tak wygląda Newsweek.pl aktualnie
Tak wygląda Newsweek.pl aktualnie
Tak będzie wyglądał nowy Newsweek.pl
Tak będzie wyglądał nowy Newsweek.pl

 

Nowy Newsweek.pl nie jest wyjątkiem.

Pomysł na nowy wygląd oparto bowiem o moduły/bloki, które mogą być dowolnie składane, dzięki czemu strona główna serwisu często ma różną konstrukcję. To pomysł zaczerpnięty z naTemat.pl w linii prostej. Większość bloków tematycznych zbudowanych jest teraz wokół tematu głównego z dużym zdjęciem oraz dwoma (lub czterema) ważnymi informacjami wspierającymi.

Nowy Newsweek.pl - bloki tematyczne
Nowy Newsweek.pl – bloki tematyczne

Z kolei system, w którym, gdy czytelnik dojdzie do końca artykułu lub działu, na dole strony uruchomi mu się strumień wiadomości, doładowując kolejną porcję artykułów jest zapożyczony z Facebooka, a także po części z nowej strony TVN24.pl, gdzie rozwiązano to w bardzo podobny sposób. Ja osobiście tego nie lubię, ale rozumiem, że takie rozwiązanie zdecydowanie zmniejsza bounce rate serwisu.

Co mi się osobiście najbardziej podoba w nowym Newsweeku online to znacznie silniejsza ekspozycja autorów, którzy komentują bieżące wydarzenia z Polski i świata. My na Spider’s Web na twarze piszących osób stawiamy od samego początku. Cieszę się, że coraz więcej serwisów idzie w podobnym kierunku. Bardzo lubię asocjować tekst z konkretną osobą. W nowym Newsweeku mamy sporo dużych, przygotowanych na jedną modłę awatarów autorów.

Newsweek promuje swoich autorów.
Newsweek promuje swoich autorów.

Strona wpisu również została gruntowanie przemodelowana.

Tekst został oczyszczony z wielu “przeszkadzajek”, co zdecydowanie umila czas podczas czytania tekstu artykułu. Przy dłuższych tekstach pojawiły się elementy graficzne, które są właściwe dla tradycyjnych gazet i magazynów (wyimki, cytaty). Ładnie to wygląda.

Newsweek Beta

Newsweek nazwał swój odświeżony serwis internetowy jako “wersja beta”. Podczas przeklikiwania się przez niego nie zauważyłem jednak żadnych problemów z działaniem serwisu. Nowy Newsweek.pl ma być dostępny dla wszystkich użytkowników po godzinie 12 dzisiejszej nocy.

Dołącz do dyskusji