Triumf HbbTV, porażka Discovery. Znamy wyniki konkursu na kanał filmowy i edukacyjno-poznawczy w ramach DVB-T

News 09.09.2013
Triumf HbbTV, porażka Discovery. Znamy wyniki konkursu na kanał filmowy i edukacyjno-poznawczy w ramach DVB-T

Triumf HbbTV, porażka Discovery. Znamy wyniki konkursu na kanał filmowy i edukacyjno-poznawczy w ramach DVB-T

KRRiT przydzieliła już koncesje na ostatnie dwa miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowej telewizji naziemnej. W ramach DVB-T do 28 kwietnia 2014 wystartują nowe kanały filmowe oraz edukacyjno-poznawczy. Zamiast powodów do radości… jestem pełen obaw.

Filmowym kanałem w ramach MUX 1 zostanie Stopklatka TV. O planach tej stacji wspominaliśmy na Spider’s Web wielokrotnie. To ambitna wizja stworzenia nie tylko nowego kanału filmowego, ale też atrakcyjne oferty telewizji hybrydowej. Zapowiedzi twórców były naprawdę bogate, a i doświadczenie spółek Agora i SPI pozwala liczyć na ciekawe propozycje. Miejmy nadzieje, że na zapowiedziach się nie skończy.

DVB-T Logo

Zwycięzca konkursu na kanał edukacyjno-poznawczy jest już mniej rozpoznawalny. Na naszych ekranach wkrótce zagościć ma kanał Fokus TV od spółki TV Spectrum Sp. z o.o. Stacja ta wygrała m.in. z kanałem DMAX od Discovery, 4FIT z grupy 4Fun Media, Edusat czy TVS.

Mam obawy co do jakości TV Fokus trudno znaleźć jakiekolwiek informacje o jej twórcach, wiemy też że powtórki będą stanowiły od 40 do 50% czasu antenowego. Dla mnie zdecydowanym pewniakiem w konkursie był kanał Discovery, choć większość stacji tego nadawcy ostatnio nie zachęca swoimi ramówkami.

Gdy tylko TVP opuści pierwszy multipleks w eterze pojawią się cztery stacje. Nadająca już drogą satelitarną i kablową TV Trwam oraz nowo powstałe TVP ABC, Stopklatka TV, a także TV Fokus. Te cztery kanały tematyczne mają być pewnym novum w ramach telewizji naziemnej i z pewnością będą nieco podkradać widownię największych stacji ogólnopolskich.

Przed nowymi nadawcami sporo wyzwań. W kanale Stopklatka TV pokładam spore nadzieje, ale też nie wierzę w obiecywany rozmach i faktycznie funkcjonalne wykorzystanie technologii HbbTV. Natomiast TV Fokus to wielka niewiadoma.

Długo przesuwane wyniki konkursu zostały ogłoszone, teraz czas na pracę nad kolejnym multipleksem.

Dołącz do dyskusji