Tekst został pierwotnie opublikowany na Blog Forum Spider’s Web.

Smartfony są już z nami na dobre, a wraz z nimi tablety, phablety, smartTV i nawet smartwatche. Ułatwiają nam życie i kontakt z bliskimi każdego dnia. Komputery stacjonarne, laptopy i konsole stały się zarazem jakby mniej “seksi” i już nie są tak popularne. Przez co coraz więcej osób wieszczy rychły ich koniec. Co nazywa się już erą post-pc.

Co to dokładnie znaczy, każdy powinien zdawać sobie sprawę. Przypatrzcie się sobie i ludziom z Waszego otoczenia. Idę o zakład, że więcej czasu spędzacie z smartfonem w ręku niż przy biurku komputerowym. Może to oczywiste bo w końcu zaglądając tu na bloga technologicznego jesteście swego rodzaju geekami, ale możecie popytać znajomych i przekonać się sami.

Jeszcze dwa lata temu, jakby ktoś powiedział mi, że będę używać internetu tylko na telefonie, zaśmiałbym się i spojrzał z politowaniem. Obstawiam, że rok temu byłoby podobnie, chociaż zawahałbym się przez chwilę.

Moim pierwszym pseudo smartfonem był Samsung Delphi, toporny dotykowym ekran z wysuwaną klawiaturą. Oczywiście tylko mi wydawało się, że jest smart. Do czasu, aż nie przesiadłem się na iPhone’a 3G, którego zabrał ze sobą ojciec wracając z Anglii. Wtedy pierwszy raz na miesiąc odstawiłem laptopa w kąt. Spytacie czemu na miesiąc? W tamtych czasach nikt w Polsce nie wiedział co to pakiety danych w abonamencie. Telefon szybko okazał się bezużyteczny poza zasięgiem Wi-Fi.

Jednak sam nie wiem kiedy i ile czasu minęło, aż w Polsce zrobił się bum na smartfony i mobilny internet. Potem żałowałem sprzedaży iPhone’a i zakupiłem w abonamencie SE Xperia X8. Zastąpiła go o dziwo wystarczająco dobrze aby przez długie dwa lata wystarczała mi do kontaktu ze znajomymi przez internet i nie wykorzystaniu miesięcznego pakietu 200 MB.

Już wtedy używałem więcej telefonu niż laptopa, w domu często był podłączony do Wi-Fi, a sporadycznie włączałem przesył danych poza domem. Był to początek rewolucji smartfonowej i chyba początek ery post-pc.

Pewnie wielu z Was uważa, że ta era jeszcze daleko przed nami – i muszę przyznać, że częściowo macie rację. Jednak nie do końca…

Od półtora roku z hakiem nie mam laptopa, komputera stacjonarnego ani internetu w swoim nowym mieszkaniu, ba nie mam nawet Wi-Fi z mobilnego internetu. Wszystko co mam to mój smartfon i jego pakiet. Żeby było ciekawiej korzystam z low-enda jakim jest Sony Xperia Tipo z Androidem 4.0.4 ICS. Tak dokładnie, od przeprowadzki i narodzin potomka musiałem się ograniczyć i przystosować do nowych warunków.

Powiem Wam jedno – ja od półtora roku żyję w erze post-pc i odnajduje się w niej świetnie, a bynajmniej nie narzekam na brak funkcjonalności laptopa czy komputera. Wydawało mi się, że będzie ciężko i lada moment zakupie laptopa z internetem. Jednak z miesiąca na miesiąc zaczynałem uczyć się żyć w tej erze. Jasne, że nie jestem w stanie wydrukować dokumentów i muszę korzystać z pomocy brata lub rodziców, ale na dobrą sprawę i to da się zrobić już z poziomu smartfona.

Odnajduje się w tej własnej erze i już postanowiłem, że zamiast laptopa wraz z żoną zakupimy dwa smartfony z tzw. górnej półki, co będzie kosztowało nas mniej więcej tyle samo. Zapytacie czemu nie kupić tabletu? Otóż wydaje mi się, że tablet jest dobry tylko w jednym przy czym smartfon jest dobry w kilku rzeczach i zastępuje je idealnie. Rozumiecie o czym mówię? W cenie smartfona mamy aparat, telefon, GPS-a, laptopa i Bóg wie co jeszcze.

No przecież na dobrą sprawę po co mi laptopa czy tablet, skoro smartfon zastępuje oba te urządzenia w stu procentach? Przelewy i opłaty dokonuje przez aplikacje banku, Twittera i Facebooka używam tylko w wersji mobilnej, maile i wiadomości (Facebook Messenger) wysyłam tą samą drogą. Wsiadam do samochodu wypowiadam adres i GPS już kieruje mnie najszybszą trasą. Dzieje się coś wartego uwiecznienia, odpalam Instagram i robię foto, aby kilka sekund później rodzina i znajomi mogli to też zobaczyć.

Nie sądzicie, że tak jest łatwiej? Ilu z Was też weszło w tą erę?

Zdjęcie Close up of a man using mobile smart phone pochodzi z serwisu Shutterstock. 

 

Dołącz do dyskusji