Pierwsze telefony z Firefox OS zbliżają się wielkimi krokami

News/Technologie 01.07.2013
Pierwsze telefony z Firefox OS zbliżają się wielkimi krokami

Pierwsze telefony z Firefox OS zbliżają się wielkimi krokami

The News Web informuje, że jeszcze w tym tygodniu u operatorów komórkowych pojawią się pierwsze telefony z systemem operacyjnym Firefox OS. To bardzo ciekawa wiadomość, tym bardziej, że Polska ma być jednym z pierwszych krajów, w których zadebiutują nowe smartfony.

O tym, że Polska znajdzie się wśród ośmiu państw, które jako pierwsze otrzymają telefony z Firefox OS, dowiedzieliśmy się jeszcze w trakcie targów Mobile World Congress 2013.

– Polski rynek jest duży i dynamicznie rośnie. Jest też na nim dużo osób, które kupują swój pierwszy smartfon w życiu, a dla nas to spora szansa, by ich zainteresować właśnie urządzeniami z Firefox OS. Wiadomo także, że na polskim rynku wielu konsumentów patrzy na cenę, a my razem z naszymi partnerami będziemy mogli im zaproponować świetnie działające smartfony w cenie ficzerfonów – powiedział Lukas Adamski z Mozilli w rozmowie z Przemkiem Pająkiem.

Jednymi z pierwszych urządzeń mają być ZTE Open oraz Alcatel One Touch Fire. Wiadomo, że jednym z partnerów Mozilli jest T-Mobile, więc to w ofercie tego operatora należy się spodziewać telefonów z ognistym lisem.

Jeszcze w kwestii przypomnienia. Firefox OS to system operacyjny w całości stworzony w HTML5. Każda, stworzona dla niego aplikacja będzie tak naprawdę webowa, więc zadziała na innym urządzeniu z dostępem do sieci. To w teorii  bardzo dobra wiadomość zarówno dla programistów, jak i operatorów komórkowych.

Trzeba jednak pamiętać, że smartfony z Firefox OS, przynajmniej na razie, nie chcą konkurować topowymi sprzętami z Androidem. Mozilla celuje raczej w rynek najsłabszych i najtańszych telefonów z systemem Google oraz w takie marki ficzerfonów, jak chociażby Nokia Asha.

– Po pierwsze nasz system jest idealny dla smatfonów ze słabszym hardware’em, tzn. z procesorami 1 GHz i 256 MB pamięci RAM, bowiem oferuje bardzo dobrą jakość działania. Telefony z innymi systemami w podobnej cenie to stare telefony i już nie pierwszej młodości wersje systemów operacyjnych. Kupując smartfon z Firefox OS masz pewność, że po roku system będzie wciąż aktualny, bo tak jak w przypadku naszej przeglądarki Firefox, tak w przypadku mobilnego OS jest i będzie on automatycznie aktualizowany – komentował Adamski.

Najprawdopodobniej smartfony z Firefox OS pojawią się w ofercie operatorów pod koniec tego albo na początku przyszłego tygodnia. Jeśli jesteście ciekawi, jak taki telefon może się sprawować, to proponuję przeczytać test takiego urządzenia, który przeprowadziła Ewa.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji