Kickstarter podsumowuje 100 tysięcy projektów. Wiemy już, które kategorie najczęściej się finansują

News/Technologie 03.06.2013
Kickstarter podsumowuje 100 tysięcy projektów. Wiemy już, które kategorie najczęściej się finansują

Kickstarter podsumowuje 100 tysięcy projektów. Wiemy już, które kategorie najczęściej się finansują

Ze wszystkich serwisów crowdfundingowych tylko Kickstarter może pochwalić się liczbą ponad 100 tysięcy projektów, jakie pojawiły się do tej pory na jego łamach.

Liczba 100 tysięcy projektów może wprawić o zawrót głowy. Tym bardziej, że zwykle, o ile nie jesteśmy zapaleńcami przeszukującymi projekty szukające finansowania, stykamy się z jednym ciekawym projektem na tydzień lub dwa tygodnie, jaki zyskuje rozgłos w mediach, zarówno tych tradycyjnych jak i elektronicznych. Kickstarter opublikował na swoich łamach statystyki, które są aktualizowane raz dziennie, a dotyczą projektów, jakie pojawiają się w serwisie.

Na łamach tej platformy finansowania społecznościowego pojawiło się już 100 147 przedsięwzięć (stan na 29 maja 2013 roku), na których cel internauci ofiarowali 631 milionów dolarów,z czego aż 535 milionów trafiło na rzecz projektów, których zbiórka zakończyła się sukcesem! Odsetek projektów w przypadku, których zbiórka zakończyła się sukcesem wynosi 43,95%.

Najrzadziej powodzeniem kończą się projekty z kategorii mody – 28,68%. Ku memu zaskoczeniu kategorią, która może pochwalić się największym odsetkiem powodzenia jest taniec, bo aż 70,92% projektów z tej kategorii zakończyło się sukcesem. Jak widać szał na taniec wyszedł daleko poza programy telewizyjne, które cieszyły się wielką popularnością kilka lat temu. Najwięcej projektów, jakie pojawiły się w serwisie trafia do kategorii film i wideo. Do tej pory takich zbiórek pojawiło się 26 365. Na drugim miejscu znajduje się muzyka 22 383 oraz publikacje. Jeżeli jednak spojrzymy na liczbę pieniędzy zebraną z sukcesem to liderem są gry, a następnie filmy i materiały wideo.

Na nic tak chętnie nie wydajemy pieniędzy jak na gry wideo, przynajmniej w przypadku Kickstartera. Obecnie aż 33 projekty uzbierały ponad milion dolarów, czego aż 19 dotyczyło właśnie gier wideo! Kolejną, pod względem popularności, kategorią są projekty z pogranicza nauki i technologii, które goszczą na łamach Spider’s Web. Na ostatnim miejscu podium uplasowały się projekty z kategorii wzornictwo. Nie można jednak zapominać, że w serwisie nie każdy projekt kończy się wielkim sukcesem. Tych zakończonych porażką jest nawet więcej niż tych zakończonych powodzeniem. Największą grupę stanowią projekty, które nie zebrały więcej niż 20% potrzebnej kwoty.

Cały czas się podnoszą głosy osób, które twierdzą, że Kickstarter zamienia się w sklep. W pewnych momentach ciężko oprzeć się takiemu wrażeniu. Jednak, jak pokazują statystyki, zakończenie projektu sukcesem, czyli zebraniem odpowiedniej sumy pieniędzy może być, o ile nie tak samo trudne jak sprzedaż produktu w tradycyjnym sklepie, to w przypadku niektórych kategorii przedsięwzięć jeszcze trudniejsze. Powyższe statystyki pokazują bardzo dobitnie, jak wielką machiną w ciągu kilku lat stał się ten serwis i jak ugruntowaną pozycję on posiada.

Coraz trudniej sobie wyobrazić internet bez Kickstartera. I to bardzo dobrze, bo jest to miejsce, gdzie szanse na urzeczywistnienie mają czasami bardzo szalone pomysły, bez których nasz świat byłby nudny i przewidywalny.

Dołącz do dyskusji

Advertisement