GOG.com wśród 50 najlepszych stron świata wg Time’a. Jak do tego doszło?

News/Gry 08.05.2013
GOG.com wśród 50 najlepszych stron świata wg Time’a. Jak do tego doszło?

GOG.com wśród 50 najlepszych stron świata wg Time’a. Jak do tego doszło?

Dziś okazało się, że najpoczytniejszy tygodnik polityczno-społeczny w USA, czyli Time zdecydował się na umieszczenie polskiego serwisu GOG.com wśród 50 najlepszych stron internetowych świata. Jest to ogromne wyróżnienie, gdyż oprócz niego w zestawieniu znalazły się tylko dwie strony traktujące o grach.

To dla nas wielka nobilitacja i dowód uznania dla naszej dotychczasowej pracy, a jednocześnie sposobność, dzięki której o GOG usłyszy rzesza nowych, potencjalnych klientów. Tymczasem musimy podziękować fanom i graczom, którzy wspierają nas od początku, czyli od ponad czterech lat – bez nich nas sukces nie byłby możliwy – powiedział dyrektor zarządzający GOG.com Guillaume Rambourg.

Warto zastanowić się, w jaki sposób GOG.com znalazł się w tym gronie. Może wydawać się, że serwis ten działa stosunkowo krótko, jednak został on stworzony już niemal 5 lat temu, 1 sierpnia 2008 roku. W przeciwieństwie do dominującego Steama i innych sklepów z cyfrowymi grami postanowił postawić na sprzedaże starszych tytułów. Jednak nie chodziło tu o zwykłą sprzedaż gier, tylko o sprzedawanie klasyki w wersji ulepszonej.

gog

Chodzi tu przede wszystkim o przystosowanie ich do działania z najnowszymi systemami operacyjnymi i komputerami. Jednak to nie wszystko, wyjątkowo ważne jest również to, że gry nie były wyposażone w DRM. Dzięki temu można było je instalować i kopiować dowolną ilość razy. I to właśnie głównie z tego powodu serwis GOG.com docenił tygodnik „Time”.

Nie ma też problemu, by legalnie zatrzymać grę na DVD na wypadek gdybyśmy nie chcieli ponownie pobierać jej z Internetu. Oprócz tego do wielu gier dołączane są takie dodatki jak ścieżki dźwiękowe, instrukcje, poradniki i inne. O tym, że serwis rozwija się cały czas, świadczy fakt, że dołączają do niego nowi producenci. Ostatnim z nich było Electronics Arts. Oprócz tego w ofercie sklepu niekiedy pojawiały się hitowe tytuły takie jak gry z serii Wiedźmin.

Dodatkowo druga część tej gry dostępna była w serwisie GOG.com w najlepszej wersji. Wersja otrzymana na płycie DVD miała zabezpieczenia DRM, przez co działała o wiele wolniej od edycji cyfrowej. Obecnie GOG.com w swojej ofercie ma 500 tytułów i liczba ta cały czas się powiększa. Dodatkowo GOG.com jest obecnie najpopularniejszą, alternatywną platformą cyfrowej dystrybucji gier na świecie.

baldur`s gate 3

GOG.com cechuje się też tym, że jako jedna z niewielu firm ma zasięg globalny i dla wszystkich swoich klientów stosuje równe zasady. Ma to swoje dobre i złe strony. Dobra to na pewno fakt, że firma jest w stanie zarobić ogromne kwoty dzięki rzeszy klientów zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych, ale też zachodniej Europy oraz rozwiniętych rejonów Azji. Niestety w zamian za to klienci Polski mają nienajlepszą ofertę. Okazuje się, że typowa gra kosztuje 20-50 złotych. Wskutek tego gry są znacząco droższe niż w przypadku wielu tanich serii gier, które można kupić na tradycyjnych nośnikach.

Jednak będąc firmą działającą globalnie takie działanie jest (niestety dla nas) konieczne. O tym, że strategia działania firmy jest słuszna świadczą wyniki finansowe spółki. Jednostkowy zysk netto segmentu globalnej cyfrowej dystrybucji, za który w ramach Grupy CD PROJEKT odpowiada GOG.com w 2012 r. wyniósł 8,25 mln zł wobec 4,76 mln zł w roku 2011 r. Przychody wyniosły odpowiednio 42,1 mln zł wobec 24,9 mln zł przed rokiem. Z zysku za 2012 r. GOG.com wypłaci dywidendę w wysokości równowartości 1,5 mln euro. W obliczu tych faktów trudno jest nie zrozumieć, dlaczego GOG znalazł się w gronie 50 najlepszych stron świata.

Tagi: , , , ,

Dołącz do dyskusji