Everest: Rivers of Ice. Góry dedykowane Internet Explorerowi

Felieton/Technologie 29.05.2013
Everest: Rivers of Ice. Góry dedykowane Internet Explorerowi

Everest: Rivers of Ice. Góry dedykowane Internet Explorerowi

Nowe rozwiązania, jakie dają nam komputery, internet i urządzenia mobilne mogą być wykorzystywane na wiele sposobów, w tym również, by ukazać nam niesamowite piękno naszej planety oraz by podnieść świadomość na temat miejsca, w którym przyszło nam żyć. Dzięki współpracy organizacji non-profit GlacierWorks oraz współpracy z Microsoftem mamy możliwość odkrycia najwyższej góry na świecie oraz jej podnóży.

GlacierWorks jest organizacją założoną przez znanego alpinistę Davida Breashearsa. Jej celem jest dokumentowanie obecnego stanu lodowców w Himalajach oraz, za pomocą szkoleń oraz innych działań, podnoszenie świadomości o nich wśród społeczeństwa, na temat tego, jak ważne są zasoby słodkiej wody zgromadzonej w lodowcach. W tym celu GlacierWorks nawiązała współpracę z firmą Microsoft, która wykorzystała tę okazję do zaprezentowania możliwości swojej nowej platformy Rich Interactive Narratives (RIN). Dzięki temu obie strony czerpią korzyści ze swojego projektu.

Założyłem GlacierWorks, aby uświadomić ludziom, co dzieje się w Himalajach i w jakim stanie znajdują się lodowce. 35 000 lodowców z całego świata stanowi jedno ze źródeł wody dla 2,3 miliarda ludzi. To ostatnia chwila, byśmy zrozumieli, jak nasze postępowanie wpływa na otaczający nas świat. Bardzo cieszę się z rozpoczęcia tego projektu, który udostępnienia tak dużej liczbie ludzi tak cenne materiały. Mam nadzieję, że będzie on także inspiracją dla następnego pokolenia podróżników – mówi David Breashears.

Projekt Everest: Rivers of Ice, którego efekty możemy podziwiać nie tylko na ekranach komputerów, ale także tabletów czy smartfonów, składa się z ponad 4 GB danych i ponad 400 połączonych ze sobą zdjęć. Zastosowanie technologii RIN od Microsoftu pozwala na odbycie interaktywnej podróży obfitującej w materiały wideo i komentarze Breashearsa, jaką pokonują himalaiści podczas wyprawy do podnóża Everestu. Możemy krok po kroku podążać od bazy do bazy i podziwiać zapierające dech w piersiach panoramy przy okazji poznając ciekawe informacje na temat danych miejsc. Projekt GlacierWorks pozwala również na porównanie zmian, jakie zaszły przez dekady w Himalajach. Otrzymujemy w tym celu zestaw zdjęć, które w prosty sposób możemy porównać.

Podczas wspinaczki na Mount Everest w 1983 r. poznałem Sir Edmunda Hilary’ego i tak rozpoczęła się nasza przyjaźń. Kiedy rozmawialiśmy o wspinaczce i zdobywaniu szczytu, powiedział »Kiedyś zaczniesz odwracać głowę od szczytu i spoglądać na doliny«. Potrzebowałem dużo czasu, by zrozumieć, co miał na myśli. Teraz jednak rozpocząłem wieloletnią wyprawę, która ma na celu dokumentowanie zmian w regionie Himalajów i prezentowanie ich całemu światu — wyjaśnia Braeshears.

Cały projekt GlacierWorks oraz Everest: Rivers of Ice robi bardzo pozytywne wrażenie. Zarówno ze względu na tematykę, na wagę problemu, jaki porusza oraz od strony jego wykonania. Choć projekt został ten przygotowany z myślą o przeglądarce IE10 i opiera się o HTML5, bez problemu na produktach konkurencji możemy odbyć tę, dla mnie niesamowitą, podróż. Podróż, do której zachęcam każdego: miłośników gór z powodu pięknych widoków, które nie każdy będzie mógł na własną rękę zobaczyć, ekologów z uwagi możliwośći zaobserwowania zmian, jakie dokonały się na przestrzeni lat.

Natomiast fani zdobyczy nowych technologii mają okazję poznać nowy produkt Microsoftu, który w działaniu sprawdza się bardzo dobrze. Przede wszystkim nie przeszkadza, a to jest połowa sukcesu, bo całej akcji organizowanej przez GlacierWorks – Everest: Rivers Of Ice przyświeca szczytna idea, w dodatku taka, która dotyczy nas wszystkich.

Dołącz do dyskusji

Advertisement