19,90zł za DVD-BOX Skyfall to dobry sposób na walkę z piractwem

Blog Forum 06.05.2013
19,90zł za DVD-BOX Skyfall to dobry sposób na walkę z piractwem

19,90zł za DVD-BOX Skyfall to dobry sposób na walkę z piractwem

Kolejny wpis o piractwie i cenach …. bleee. Ale tym razem jednak nie mogę się oprzeć wrażeniu iż coś drgnęło. Jeden z wydawców zrozumiał chyba iż dowalanie 50zł na start za DVD i ponad 100zł za BR to ślepa droga. Płakanie o piractwie zaś nikogo nie wzrusza, gdy alternatywy dla konsumenta brak.

Pozwolę sobie tutaj zaprezentować jeden z przykładów. Skyfall bez wątpienia jeden z najbardziej gorących filmów 2012r. (Trzecie miejsce polskiego boxoffice 2012) trafił po 3 miesiącach od zejścia z kin do sprzedaży na DVD za 29.90zł. Do tego trafił tez jako dodatek do Newsweeka. A teraz jego cena spadła do 19.90zł w pewnej kropkowanej owadziej sieci marketów. W tej samej promocji trafimy też na inne filmy z 2012r. jak Epoka Lodowcowa 4 (drugi na Boxoffice) czy Niesamowity Spiderman, Faceci w czerni 3. Jestem strasznie ciekaw wyników tej akcji, może w Polsce jest miejsce dla dobrej i taniej oferty. Może jednak ludzie kupią, zamiast “ukraść” z sieci byle jaką kopie, z której wydawca nie ma nic. Doszło do absurdalnej sytuacji w której stare wydania DVD z przygodami Bonda, są droższe od najnowszego filmu. Czasami mam wrażenie iż za ceny odpowiadają sprzedawcy a nie wydawcy, to sprzedawcy często windują ceny marżami. Z ceny 30zł do wydawcy trafia ledwie połowa stad właśnie takie parcie na inne formy dystrybucji (gazety, markety).
Nie ma się co łudzić wydawcy dzisiaj bardziej opłaca sie pchnąć 1000szt do “Party” po 20-25zł niż do sieci hurtowni po 15-20zł.
Nagminne dzisiaj są premiery “książko-dodatków” do gazet. Tak premierę miały wszystkie polskie hity: Jesteś Bogiem (zniesiono zakaz wydania na DVD), Poklosie, Obława. Wydaje się, iż obecny rynek DVD/BR czeka sporo zmian, w których muszą się odnaleźć wszyscy, bo inaczej zostanie tylko torrent, ze szkoda dla wszystkich. Mam jednak nadzieję iż dobre, z dodatkami, lokalizacją, w dobrej jakości i w miare tanie wydania spowodują iz ruszy sprzedaż, co z kolei udowodni tezę iż ludzie gotowi są płacić za jakość i treść, a jak ktoś nie chce pieniędzy to torenty będą dalej najlepszym serwisem VOD w Polsce.

Cyfrowa dystrybucja zaś to na razie nieśmiałe próby. Na palcach jednej ręki mogę policzyć w VOD hity z 2012r. O polityce cenowej VOD zresztą należy się osobny artykuł, bo 10zł za nieświeży film na 24h to zwyczajny żart.

Dołącz do dyskusji