Polskie VOD z polskimi serialami – taki jest obraz rynku

Felieton/RTV 12.04.2013
Polskie VOD z polskimi serialami – taki jest obraz rynku

Polskie VOD z polskimi serialami – taki jest obraz rynku

Wirtualnemedia.pl opracowały dane z Megapenelu dotyczące polskich serwisów VOD za luty 2013. Śmiało można powiedzieć, że stan VOD jest jaki każdy widzi. Ale czy to znaczy, że jest źle?

Polski rynek serwisów VOD jest niewielki : Vod.pl od Onetu, Ipla Cyfrowego Polsatu, tvn player, vod tvp.pl, iplex, Strefa VoD, Cineman, Vodeon, Kinoplex. To praktycznie wszystkie serwisy. Liderem jest vod.pl z 2 530 466 użytkownikami w lutym, a daleko za nimi jest ipla i tvn player, pierwszą piątkę zamyka iplex.

To właśnie wynik ipleksa jest warty największej uwagi. Serwis ten był jednym z pierwszych na rynku. Miał się rozwijać, debiutować na giełdzie, albo przynajmniej na New Connect. Tymczasem spada w dół, rok do roku o połowę spadły odsłony i czas spędzony na witrynie. Iplex na tle pozostałych serwisów wypada słabo zarówno jeśli chodzi o wyniki, jak i o treści, interfejs graficzny i aplikacje.

vod megapanel 2

W zestawieniu Megapanelu wyżej znalazły się serwisy od tvp, tvn i Cyfrowego Polsatu. W interpretacji ich wyników należy pamiętać, że luty to miesiąc bez pełnej ramówki, okres pomiędzy ramówką jesienną a wiosenną, gdy wiodące stacje nie nadają najnowszych odcinków swoich popularnych seriali. A to właśnie seriale napędzają ruch na tych witrynach.

źródło: wirtualnemedia.pl
źródło: wirtualnemedia.pl

Nie można też powiedzieć, że Vod.pl od Onetu jest stricte filmowym serwisem. Rzeczywiście katalog zapełniają niezłe pozycje filmowe zarówno darmowe jak i płatne, ale w top 5 najczęściej oglądanych pozycji znaleźć można popularne seriale TVP „Na dobre i na złe”, „M jak Miłość” oraz telewizyjne programy poradnikowe, podróżnice i dokumentalne.

Wniosek jest dość prosty i trochę smutny. Na serwisy VOD zaglądamy głównie po to, by obejrzeć polskie seriale. Zagraniczne seriale oglądamy z serwisów pokroju kinomaniaka, podobnie zresztą z filmami. Ta sytuacja musi się zmienić, tylko że obok vod.pl nie widać, żadnego serwisu, który rzeczywiście starałby się dostarczyć użytkownikom filmowe pozycje. Vodeon oferuje specyficzne tytułu, raczej klasyczne, StrefaVoD to porażka interfejsu i płatności, oferta Kinoplex od Agory jest skromna i nieczytelna, Cineman oferuje filmy od jednego dystrybutora, a iTunes jest drogi i raczej stworzony z myślą o użytkownikach sprzętu Apple.

Jest źle, ale jednocześnie nie jest tragicznie. Osoby chcące znaleźć nowy film w ofercie znajdą go, podobnie ze starszymi tytułami. Poza tym wyniki Vod.pl, Ipla oraz tvn player są całkiem niezłe.

Dołącz do dyskusji