Być jak Stinson – Laser Tag w domu dzięki Kickstarterowi

Felieton/Biznes 08.04.2013
Być jak Stinson – Laser Tag w domu dzięki Kickstarterowi

Być jak Stinson – Laser Tag w domu dzięki Kickstarterowi

Laser Tag to kolejny projekt, który szuka finansowania na platformie crowdfundigowej Kickstarter. Jeśli kojarzycie zabawę Laser Tag, czyli rozrywkę podobną w założeniu do paintballa to w jednej chwili zrozumiecie, o co chodzi w tym projekcie. To, co wyróżnia jego twórców to fakt, że przyświeca im coś więcej niż chęć stworzenia, sprzedania i zarobienia na swoim produkcie. 

W Laser Tag gra się zwykle na specjalnie w tym celu stworzonych arenach, jednak twórcy stojący za tym projektem, jak i inicjatywą ThoughtSTEM mającą popularyzować wiedzę na temat elektroniki, komputerów oraz programowania wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, postanowili przenieść Laser Tag na nową płaszczyznę. Podczas warsztatów, w których brali udział uczniowie zaprojektowano oraz stworzono Laser Tag, który można wykonać w zaciszu własnego domu tak, aby zorganizować rozgrywki w tę grę w dowolnym miejscu.

Zaprojektowano odbiornik wyposażony w odbiornik fal podczerwieni oraz 6 diod ukazujących punkty życia. Cały odbiornik, a w zasadzie płytka drukowana, na której umieszczono wszystkie konieczne elementy jest na tyle niewielka, że bez problemu zmieści się w kieszeni koszuli. Projekt jest bardzo prosty i, jak widać, wykonywać go mogą nawet dzieci. Za pistolet czy za broń posłużyć mogą wszelkiej maści piloty do TV, breloczki czy inne źródła promieniowania podczerwonego.

Jeżeli samo urządzenie i jego wykonanie jest tak banalnie proste, a i pomysł nie jest do końca nowy, to może się pojawić pytanie – na co twórcom 10 tysięcy dolarów? Po pierwsze, uzyskane w ten sposób pieniądze posłużą na opracowanie finalnych wersji odbiorników, które będą lepiej wyglądały, będą też wygodniejsze w użytku. Po drugie, zebrane w ten sposób środki mają być również wykorzystane do stworzenia witryny internetowej czy też sklepu, za pośrednictwem którego sprzedawane będą zestawy Laser Tag, ale również kolejne urządzenia z całej linii produktów.

Biorąc pod uwagę niedużą kwotę, jaką chcieli zebrać twórcy udało się ją zebrać bez problemu na 26 dni przed końcem projektu. Jednak patrząc trochę szerzej, dużo częściej sukcesem kończą się zbiórki, które są poparte jakąś ideą. Twórcy Laser Tag nie tylko zaadoptowali znany pomysł na warunki domowe, ale przede wszystkim jest to efekt nie mniej ważnych działań prowadzonych przez ThoughtSTEM. Czasami sam produkt nie wystarczy, nawet jeśli wydaje się być bardzo dobry. Do odniesienia sukcesu potrzebna jest również pasja działania, którą można zarazić i „kupić” inne osoby.

Laser Tag to jedna z ulubionych rozrywek Barney'a Stinsona i to chyba wystarczy za rekomendację? ;)
Laser Tag to jedna z ulubionych rozrywek Barney’a Stinsona i to chyba wystarczy za rekomendację? 😉

Ile kosztuje Laser Tag? Jeżeli nie chcemy poświęcać czasu na montowanie urządzenia, to wystarczy wesprzeć projekt kwotą minimum 75 dolarów. Jednak przy kwocie 25 dolarów wsparcia otrzymamy już wszystkie konieczne schematy do zmontowania urządzenia oraz zaprogramowany procesor. Czy warto? Oczywiście, jeśli nie ze względu na chęć posiadania urządzenia, to choćby ze względu na wsparcie ciekawej inicjatywy.

Dołącz do dyskusji