Facebook Beta na Windows Phone 8 udowadnia, że interfejs Metro się nie sprawdza

News/Technologie 30.04.2013
Facebook Beta na Windows Phone 8 udowadnia, że interfejs Metro się nie sprawdza

Facebook Beta na Windows Phone 8 udowadnia, że interfejs Metro się nie sprawdza

Microsoft wprowadza nowy program dla użytkowników aplikacji mobilnej Facebooka na Windows Phone 8, w ramach którego publicznie udostępniane będą wersje beta. 

Tak, “Microsoft wprowadza, Microsoft tworzy”, ponieważ aplikacja Facebooka na Windows Phone nie jest tworzona przez samego Facebooka, jak w przypadku aplikacji na iOS i Androida, ale przez Microsoft. Najprawdopodobniej dlatego, że Facebook stwierdził – podobnie jak w przypadku aplikacji Metro na Windowsa 8 i Windowsa RT, że nie opłaca mu się tworzyć aplikacji na ten interfejs i system.

Nawigacja po "starym" Facebooku na WP odbywała się poprzez przesuwnie w bok ekranów. Jest zgodna z wytycznymi inferfejsu Metro, ale różni się całkowicie od Facebooka na innych platformach.
Nawigacja po “starym” Facebooku na WP odbywała się poprzez przesuwnie w bok ekranów. Jest zgodna z wytycznymi inferfejsu Metro, ale różni się całkowicie od Facebooka na innych platformach.

Facebook na urządzenia mobilne to jednak konieczność, nawet by przekonać do systemu użytkowników. Microsoft wziął więc sprawy w swoje ręce i napisał aplikację. Tej jednak daleko od ideału – dość powiedzieć, że naprawdę łatwiej i przyjemniej jest często skorzystać z przeglądarkowej wersji Facebooka, niż z aplikacji.

Facebook Beta na WP8
Facebook Beta na WP8

Teraz ma się to jednak zmienić, bo publiczna beta nowego Facebooka na Windows Phone 8 ma całkowicie przebudowany interfejs, ma wspierać zdjęcia wysokiej rozdzielczości, Timeline czy pozwalać na dostęp do czatu przez przesunięcie palcem od prawej krawędzi ekranu.

hello

Najistotniejszy jednak jest ten nowy interfejs, który przypomina Facebooka z Androida i iOS i nie jest już w stylu Metro. Powtórzę: Micosoft stworzył, wzorem na przykład Twittera, aplikację na Windows Phone, która unifikuje interfejs i nie trzyma się wytycznych aplikacji Metro. Wytycznych tworzonych przez sam Microsoft.

Od lewej Facebook na Androida, Facebook Beta na Windows Phone 8, “stary” Facebook na Windows Phone:

Stephen Elop, CEO Nokii kooperującej blisko z Microsoftem, na pytanie, czy ma jakieś infomacje o ulepszeniu aplikacji Facebooka na Windows Phone 8 odpowiedział, że “trwają nad tym prace”. Chodziło mu więc o te bety, które można od dziś instalować. Bety, które zaprzeczają sensowności interfejsu Metro.

Beta Facebooka ma mnóstwo błędów, na przykład traktuje polskie znaki jako kolorowe emotikony, których nie da się jeszcze wprowadzać, jednak wiadomo jedno: interfejs Metro nawet według Microsoftu i jego partnerów nie jest tak wspaniały, jak o nim mówiono. Wiadomo, że nawet Microsoft stwierdził, że nie w każdej sytuacji.

Timeline Spider’s Web w Facebook Beta, po prawej w “starej” aplikacji:

Do Chat Heads pewnie jeszcze daleko…

Dołącz do dyskusji