Oto pierwszy windowsowy konkurent dla iPada mini

News/Sprzęt 23.04.2013
Oto pierwszy windowsowy konkurent dla iPada mini

Oto pierwszy windowsowy konkurent dla iPada mini

Wiemy już, że Microsoft pracuje z partnerami nad mini-tabletami. Wiemy też, że Windows 8.1 będzie miał obniżone wymagania sprzętowe. Czego tylko brakuje? Konkretów. Sprzętu. Ale wygląda na to, że poznaliśmy pierwszy z komputerów.

Microsoft, jak zawsze, robi świetne produkty, które maja na celu… dogonienie konkurencji. Gdy już wreszcie powstały Windows 8 i Windows RT, systemy dające się w sposób bardzo wygodny obsługiwać paluchem, to konkurencja już dawno wykonuje kolejny krok. Chodzi mi, rzecz jasna, o minitablety. Takie jak iPad mini czy Nexus 7. Microsoft, póki co, ma odpowiedź na klasycznego iPada czy Galaxy Taba.

Na szczęście, dla Microsoftu, wiemy, że ten wziął się ostro do pracy. Co więcej, wiemy to z oficjalnych źródeł. Microsoft oficjalnie potwierdził, że wspólnie z jego partnerami OEM, projektowane są pierwsze tablety z Windows 8 o niewielkich ekranach i niskich cenach. Z tych samych oficjalnych źródeł wiemy też, że Microsoft obniży wymagania swoich systemów operacyjnych. Windows 8 i Windows RT będzie można preinstalować na urządzeniach o rozdzielczości ekranu 1024 x 768 pikseli, ale z jednym zastrzeżeniem: producent takiego urządzenia musi na opakowaniu umieścić czytelną dla klienta informację, że aplikacje Modern nie będą na nim działać w trybie dzielonego ekranu.

Wiemy też, to już nieoficjalnie, że Microsoft pracuje nad Windowsem 8.1. Ma to być aktualizacja dla istniejącego systemu, dodająca wiele nowych funkcji, a także optymalizująca system pod kątem typowej konfiguracji sprzętowej minitabletów. Wiemy to na pewno, bo tak jak Microsoft tego oficjalnie nie ogłosił, tak pierwsze kompilacje testowe Windows 8.1 krążą już po torrentach. Czego jeszcze nie wiemy? Otóż nie znaliśmy konkretnych urządzeń. Dziś jednak „wyciekł” pierwszy tablet.

8672469046_8b9e706bfc

Nazywa się on Acer Iconia W3. Wyposażony jest w system operacyjny Windows 8. Za wydajność odpowiada procesor Intel Atom Z2760, wspierany przez dwa gigabajty pamięci RAM. Windows 8, nawet w obecnej formie, poradzi sobie z tym bez większych problemów. Dodatkowo, w urządzeniu znajdziemy przedni i tylny aparat. System będzie wyświetlany na 8-calowym ekranie.

Urządzenie będzie też miało opcjonalne akcesoria do dokupienia. Po pierwsze etui, które dzięki swojej konstrukcji, będzie można wykorzystać jako stojak. Dostępna ma też być stacja dokująca, wyposażona w klawiaturę i (to już tylko teoria) dodatkową baterię.

8672468676_bd1d79a946

Cena i data premiery nie są znane. Ta pierwsza będzie szczególnie kluczowa. Z tego, co udało nam się ustalić wczoraj, tablet ten nie będzie tańszy niż 300 dolarów, a już na pewno w tej cenie nie będą się zawierały wspomniane wyżej akcesoria. Cena dość sensowna, ale ponownie… u konkurencji bywa lepiej.

Nie wątpię, że Windows ma wiele zalet w porównaniu do Androida i iOS-a. Ma też kilka niedociągnięć, jak uboższy Sklep Windows, porównując go do App Store czy Google Play. To się jednak może udać. Kluczowy będzie marketing i komunikacja z klientem i przemówienie do jego wyobraźni. To ostatnie będzie szczególnie trudne, ale Microsoft może sobie pozwolić na palenie w piecu dolarami. Czy to mu się uda?

Tablety pojawią się na rynku jesienią. Wyniki sprzedaży komentować więc będziemy mogli, dopiero, za rok. Czekaja nas bardzo ciekawe czasy…

Źródło: MiniMachines.net

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

Dołącz do dyskusji