Tak wygląda nowe Allegro! My już je testujemy

News 01.02.2013
Tak wygląda nowe Allegro! My już je testujemy

Tak wygląda nowe Allegro! My już je testujemy

Od wczorajszego południa mam dostęp do nowej, gruntownie odświeżonej wersji Allegro.pl, która oficjalnie zostanie zaprezentowana za około dwa tygodnie, w połowie lutego. Nie wszystko mogę Wam jeszcze pokazać, gdyż Allegro chce mieć w zanadrzu kilka niespodzianek, którymi podzieli się z mediami na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej, ale powiem jedno – idzie nowe, znacznie ładniejsze i bardziej funkcjonalne Allegro.

Nowe Allegro.pl to nie jest ot taka sobie zmiana szaty graficznej serwisu internetowego. W końcu mówimy o jednej z największych polskich witryn pod względem zasięgu, a przy okazji miejscu dla coraz większej grupy Polaków, którzy żyją ze sprzedaży dóbr w tym największym polskim serwisie aukcyjnym. Łatwo tu o pomyłki, którą mogłyby skutkować fatalnymi skutkami, jak chociażby brakiem akceptacji nowej szaty graficznej przez użytkowników.

Mając to na uwadze projektanci musieli rozwiązać dwa zasadnicze problemy: jak uczynić, by nowa szata graficzna była nowoczesna i zgodna z najnowszymi światowymi trendami oraz jak przy okazji nie spowodować szoku u przeciętnego użytkownika serwisu, który z nowinkami z Zachodu wcale nie musi być dobrze zaznajomiony. Po kilkunastu godzinach spędzonych z nowym Allegro śmiało mogę powiedzieć, że projektanci odrobili pracę domową na piątkę z plusem – nowe Allegro jest nowoczesne, a jednocześnie całkiem tradycyjne.

Nie, to nie pomyłka: nowoczesne i tradycyjne. Nowoczesne ze względu na nową formę ekspresji: wielkie zdjęcia, minimalizm treści tekstowych i wręcz ascetyzm kolorystyczny; tradycyjne ze względu na to, że żaden allegrowicz nie powinien mieć problemów z nawigacją po serwisie – większość mechanizmów działa dokładnie w ten sam sposób jak dotychczas a kluczowe aspekty, tj. chociażby moje allegro zmieniły się najmniej.

Ten dualizm w zmianach Allegro doskonale widoczny jest na stronie głównej nowej odsłony portalu. Niestety nie mogę jej Wam pokazać, ale mogę ją opisać. Allegro postawiło na wielkie, spektakularne wizualizacje produktów. Wprawdzie w starym (czyli aktualnym) Allegro też mamy głównie ekspozycję wybranych produktów dostępnych na aukcjach, ale ze względu na to, że w nowej wersji menu nawigacyjne zostało przeniesione w całości pod logotyp i ułożone zostało w poziomie, cała szerokość szpalty wykorzystana jest na demo produktów, które automatycznie rotują.

*ciekawostka: kropki sygnalizujące treści alternatywne w danym miejscu wyglądają identycznie jak na… Spider’s Web, tyle że są w szarym/czarnym kolorze. *koniec ciekawostki.

Nowa wersja strony głównej Allegro nie ma żadnego tła, więc w pierwszym momencie uderza nas wszechobecna biel. Ja akurat lubię takie ascetyczne formy, ciekawe jak odbiorą je inni użytkownicy Allegro.

Strona główna Allegro podzielona na kilka poziomych bloków. Pod menu mamy najpierw promowane kategorie produktów, które na moim 15″ MacBooku zajmują całą przestrzeń ekranu, następnie wyjątkowe okazje dla ciebie, hity tygodnia oraz panel z ikonami serwisów społecznościowych, na których obecne jest Allegro.

Co ważne i co jest chyba najbardziej rzucającą się zmianą w stosunku do starej wersji Allegro to fakt, że w każdym miejscu serwisu mamy dostęp do wyszukiwarki, która znajduje się w centralnej części belki z menu i która jest przypięta do strony nawet gdy przewijamy ją w dół. To wydaje się bardzo dobrym posunięciem – w końcu na Allegro udajemy się po to, by wyszukiwać produkty, które nas interesują.

Wyszukiwarka to w ogóle fajna sprawa, bo w nowej wersji zyskała ciekawe nowości. Przede wszystkim udostępniono możliwość wyszukiwania głosowego. Działa całkiem sprawnie – próbowałem ją zaskoczyć podając dość karkołomne nazwy własne i… w 90% poprawnie je zapisywała. Wyszukiwanie można ograniczyć do odpowiednich działów.

Nowa wyszukiwarka głosowa

Na stronie głównej mamy również dostęp do podglądu szczegółów na temat wybranych kategorii, które są wyszczególnione na belce nawigacyjnej. Wystarczy najechać kursorem myszki na wybraną kategorię (np. elektronika, dziecko, czy motoryzacja), a dotrzemy do informacji nt. kategorii w dziale, popularnych kategorii oraz okazje dnia.

Klik w daną kategorię przenosi nas do strony głównej danej kategorii. To zupełna nowość, bo w aktualnej wersje główne działy nie mają swoich dedykowanych stron głównych. To mogę Wam pokazać. Wygląda w następujący sposób:

Nowe Allegro.pl - strona główna kategorii elektronika
Nowe Allegro.pl – strona główna kategorii elektronika

i, jeśli się dobrze przyjrzycie i zapamiętacie ten wygląd, to… nowa odsłona strony głównej Allegro.pl Was nie zaskoczy.

Gdy przeklikałem się przez wszystkie strony głównej poszczególnych działów oraz skonfrontowałem to ponownie ze stroną główną nowego Allegro, to doszedłem do wniosku, że nowe Allegro, oprócz tego, że jest portalem czysto e-commerce’owym, to pragnie być również po części medium life-style’owym. Nowe, na cały ekran wielkie demonstracje produktów, czy nowe strony główne poszczególnych działów mają zapewne za zadanie przytrzymać oko konsumenta w serwisie na dłużej. Część transakcyjna, czyli de facto najważniejsza z punktu widzenia biznesu Allegro, ma dopełnieniem wrażenia z korzystania z nowego Allegro, a nie jego najważniejszym elementem. To ważna i dość symboliczna zmian.

nowe allegro kategoria
Podgląd na ofertę działów

W dwóch najbardziej istotnych z punktu widzenia e-commerce elementach, czyli panelu z prezentacją konkretnego produktu wraz z modułem aukcyjnym oraz w profilu użytkownika, czyli moje allegro, zmian jest jakby mniej. To zapewne celowy zabieg projektantów nowego Allegro, aby zminimalizować ewentualny szok przeciętnego klienta. Owszem widać tu zmiany, ale w gruncie rzeczy poza nowymi wyglądami przycisków oraz nowym nagłówkiem strony niewiele się tu się zmieniło.

nowe allegro wyszukiwarka
Nowa lista produktów
nowe allegro konto usera
Nowy wygląd konta użytkownika
nowe allegro szczegoly licytacji
Nowe Allegro – szczegóły licytacji

Wydaje się, że nowa wersja Allegro to naprawdę dobra produkcja. Niełatwo jest bowiem przeprowadzić tak gruntowną zmianę w sposób chyba bezbolesny dla przeciętnego użytkownika. Z niecierpliwością czekam na reakcje użytkowników. W tym przypadku jestem wyjątkowo spokojny o to, że będą one bardzo pozytywne.

Tagi:

Dołącz do dyskusji