Kolejna usługa VOD na rynku? Nie, to tylko make-up innej

Felieton 28.02.2013
Kolejna usługa VOD na rynku? Nie, to tylko make-up innej

Kolejna usługa VOD na rynku? Nie, to tylko make-up innej

Wideo w sieci to przyszłość, jednocześnie stan polskiej branży VOD jest smutny. Oferty filmowe są mizerne. Na zachodzie serwisy takie jak Netflix, Amazon czy iTunes są realną alternatywą dla piratów. U nas iTunes niestety nie oferuje większości premier z napisami, a w sklepie panuje bałagan. Swoich sił w VOD próbują portale. Do grona dołączyła Interia.

To właśnie nowy portal VOD od Interii jest tematem tego wpisu. Serwis wygląda schludnie, przejrzyście, w ofercie premierowej są nawet takie filmy jak “Yuma” czy “Zakochani w Rzymie”, czyli pozycje stosunkowo nowe. Szybko jednak można zwrócić uwagę na sposób płatności, który odbywa się przez zakup punktów.

strefa-vod-interia-2

Po wejściu w cennik wszystko wydało się jasne i dziwnie znajome. Nowy serwis Interii to przypudrowana Strefa VOD – toporny serwis wideo na życzenie z pokracznymi punktami zamiast rzeczywistych cen. Interia zdecydowała się więc na współpracę i rzeczywiście dla obu firm powinno skończyć się to pozytywnie. Popularny portal zyskał treści video wzbogacając swoją platformę internetowej telewizji, natomiast Strefa VOD zyskuje widzów oraz interfejs przystający do panujących standardów.

strefa-vod-interia-3

To nie będzie rewolucyjna oferta, raczej kilka pozycji miesięcznie, które skuszą skromną liczbę widzów. Ważne jest to, że Interia może się pochwalić przed innymi portalami posiadaniem w swoim portfolio serwisu VOD.

strefa-vod-interia-1

To rozdrobnienie ofert i brak konkretnych propozycji oraz średnia jakość obrazu i dźwięku zdecydowanie nie pomagają rozwojowi tych usług w Polsce. Brakuje realnych alternatyw dla piractwa wideo i jest to spory problem. Co gorsza, wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, polski rynek VOD nie jest atakowany przez zagraniczne serwisy, tak jak to ma miejsce w przypadku serwisów z streamingiem muzyki. Deezer, WiMP i Spotify wyraźnie rywalizują o klientów. Użytkownicy dzięki temu otrzymują realne korzyści.

strefa-vod-interia-

Interia ograniczając się do Strefy VOD pokazuje jedynie, że goni na tym polu konkurencję. Robi to zresztą słabo w porównaniu do tego, co oferuje Onet w ramach VOD.pl. Nie ma tu jednak tak potrzebnej rewolucji.

strefa-vod-interia-6

Wielu z internautów czeka na wielkie filmy i seriale dostępne w wygodny sposób, najlepiej w modelu biznesowym opartym o reklamy lub freemium. Jednak iTunes dopiero teraz uruchomił dział TV Shows we Francji. To nie wróży nic dobrego dla osób chcących cieszyć się legalnymi i atrakcyjnymi materiałami wideo.

Dołącz do dyskusji

Advertisement