MWC 2013: Pierwsze urządzenia z Firefox OS będą dostępne w.. Polsce!

Artykuł/Technologie 24.02.2013
MWC 2013: Pierwsze urządzenia z Firefox OS będą dostępne w.. Polsce!

MWC 2013: Pierwsze urządzenia z Firefox OS będą dostępne w.. Polsce!

Jesteśmy na konferencji Mozilli podczas Mobile World Congress 2013, a w zasadzie na dzień przed oficjalnym początkiem targów. Mozilla ma do przekazania bardzo istotne dla siebie informacje, więc zdecydowano, że lepiej będzie je ogłosić w niedzielę, by zdobyć odpowiednie zainteresowanie medialne.

I rzeczywiście jest o czym pisać, szczególnie ze względu na to, że to ciekawe informacje w polskim kontekście. Otóż okazuje się, że Polska będzie jednym 8 rynków, na których pojawią się urządzenia z Firefox OS w pierwszej kolejności. Oprócz nas szansę na dorwanie Alcateli, LG, ZTE oraz Huaweia – bo to właśnie na smartfonach tych marek zadebiutuje Firefox OS za kilka miesięcy – będą mieli jeszcze konsumenci w: Brazylii, Kolumbii, Meksyku, Czarnogórze, Serbii, Hiszpanii i na Węgrzech

Co jeszcze wiemy? Smartfony będą napędzane przez procesory z linii Snapdragon Qualcomma. Firefox OS będzie miał swój własny sklep z web-aplikacjami – Firefox Marketplace, ale deweloperzy będą również mieli możliwość dystrybuowania aplikacji bezpośrednio na urządzenia w rękach klientów. Mozilla podpisała szereg umów z dostawcami cyfrowych treści, które dostępne będą dla użytkowników smartfonów z systemem Firefox OS. Mozilla współpracuje na dziś z 17 operatorami, w których pojawią się smartfony z Firefox OS.

firefox os

Firefox OS ma być pierwszym w pełni otwartym mobilnym systemem operacyjnym, który w całości opierać się ma na technologiach webowych. To ma sprawić, że aplikacje pisane w technologii HTML5 będą odpalały się na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. To ważne szczególnie dla operatorów oraz deweloperów – ci pierwsi będą mogli bez problemów z kompatybilnością dostarczać własne treści na smartfony, a ci drudzy zyskają na tym, że raz przygotowana aplikacja będzie multiplatformowa.

To dla Mozilli sprawa najważniejsza, bowiem taka filozofia oznacza, że zaciera się różnica pomiędzy aplikacjami a internetem. To wpisuje się z kolei w misję organizacji, która uważa, że sieć internetowa to dobro wspólne, więc internet mobilny i aplikacje powinny być jednością.

Zobaczymy, czy uda się Mozilli przekonać konsumentów do swojego pomysłu. Sam system nie wygląda na zupełnie coś innego. Mimo iż opiera się tylko i wyłącznie na technologiach webowych, to tzw. “look & feel” systemu przypomina to, co przeciętny użytkownik iPhone‘a, czy smarrtfonów z Androidem dobrze zna.

Sponsorem mojego wyjazdu na MWC 2013 jest partner merytoryczny Spider’s Web, firma Qualcomm.

Dołącz do dyskusji