LG chce zdetronizować Samsunga OLED-ami

Felieton/RTV 20.02.2013
LG chce zdetronizować Samsunga OLED-ami

LG chce zdetronizować Samsunga OLED-ami

To nie Samsung, a koreański rywal LG stał się pionierem na rynku telewizorów OLED. Szczęśliwi i bogaci Koreańczycy właśnie odbierają swoje 55-calowe telewizory wykonane w nowej technologii. Jednak prawdziwy szał na ekrany OLED nastanie w przyszłym roku i to za sprawą inwestycji LG.

Kosztujący 10 tysięcy $ telewizor OLED może nie sprzedaje się rewelacyjnie, ale LG dopięło swego i jako pierwsza firma na świecie wprowadza na rynek ekran o dużych rozmiarach wykorzystujący organiczne diody elektroluminescencyjne. Wcześniej na rynku dostępny był 11-calowy telewizorek SONY, dostępny także w Polsce za kilkanaście tysięcy złotych oraz 15-calowy ekran właśnie od LG, którego nabycie także wiązało się z niemałym wydatkiem.

lg smart tv oled

Bitwa o fotel lidera na rynku telewizorów OLED dopiero się zacznie

LG zdobyło teraz niezwykle cenną przewagę marketingową, ale o prawdziwym sukcesie w przyszłości świadczyć nie będą pierwsze sprzedane egzemplarze, czy miano pioniera, ale masowa sprzedaż. Dopiero po wprowadzeniu na rynek telewizorów w cenie przystępnej dla szerszej grupy odbiorców i dużej sprzedaży, będzie można mówić o sukcesie. W ciągu kilku kolejnych lat będziemy świadkami wielkiej bitwy o udziały w rynku oraz powolne spychanie telewizorów LCD LED na margines. Proces ten będzie jednak długotrwały, a tytuł lidera lawirować będzie między poszczególnymi graczami z Korei, Japonii oraz prawdopodobnie także z Chin.

LG-curved-oled-1

Inwestycja LG w masową produkcję i giętkie ekrany

Koreańczycy z LG nie spoczywają na laurach. Jeszcze w styczniu mówiło się, że firma zamierza w rozwój technologii OLED zainwestować 3,6 miliarda dolarów. Ta olbrzymia kwota zostanie przeznaczona na R&D czyli badania i rozwój całej technologii OLED oraz zwiększenie wydajności fabryk.

Teraz te rewelacje potwierdzają się w oficjalnych oświadczeniach przedstawiciel LG. Jeszcze w tym kwartale koreański koncern zamierza zainwestować 655 milionów dolarów na budowę nowej fabryki telewizorów. Według projektu fabryka 8 generacji w ciągu miesiąca będzie mogła wyprodukować 156 tysięcy 55-calowych telewizorów OLED. Uruchomienie linii produkcyjnej przewidywane jest na początek przyszłego roku.

Liczby mówią same za siebie i dają nadzieję nam, zwykłym użytkownikom na telewizory OLED w rozsądnej cenie już za rok lub dwa. W końcu produkując tyle tysięcy egzemplarzy musi znaleźć się także popyt na taki sprzęt, a ten będzie tylko wtedy, gdy ceny będą akceptowalne.

Koreańczyczy zawieszają wysoko poprzeczkę konkurencji, zmuszając do prac nad telewizorami OLED oraz wdrażaniem tej technologii. To bardzo ciekawe czy LG uda się wyjść z cienia potężnego Samsunga i czy to właśnie telewizory będą tutaj pomocne.

Telewizory OLED powoli przestają być literacką fikcją. Niestety poza Koreą na dzień dzisiejszy pozostają jedynie obiektem westchnień maniaków, którzy mogą podziwiać je wyłącznie na branżowych imprezach. LG stoi przed szansą by to zmienić.

Dołącz do dyskusji