MWC 2013: Huawei pokazał najszybsze LTE w smartfonie. Oto Ascend P2!

Felieton/Sprzęt 26.02.2013
MWC 2013: Huawei pokazał najszybsze LTE w smartfonie. Oto Ascend P2!

MWC 2013: Huawei pokazał najszybsze LTE w smartfonie. Oto Ascend P2!

Przy okazji targów Mobile World Congress w Barcelonie chiński koncern Huawei postanowił zaprezentować światu kolejną odsłonę smartfona Ascend P2. Chyba najistotniejszym faktem jest to, że wyposażenie go w LTE do 150 Mbps przy cenie 399 euro może spowodować, że zobaczymy go również w ofercie jednego z polskich operatorów komórkowych.

Sercem Huawei Ascend P2 jest czterordzeniowy procesor taktowany częstotliwością 1,5 GHz, który do dyspozycji ma 1 GB pamięci RAM. Telefon został wyposażony w 16 GB pamięci wewnętrznej. Niestety producent zrezygnował z umieszczenia slotu na karty microSD. Jest to w mojej ocenie znaczący minus, niezależnie od producenta decydującego się na taki krok, posunięcie niezrozumiałe. Smartfon o grubości zaledwie 8,4 mm został wyposażony w ekran o przekątnej 4,7 cala. Huawei nie podążył za modą używania ekranów o rozdzielczości Full HD i w telefonie znajdziemy matrycę IPS HD o rozdzielczości 1280×720 pikseli. Ekran ma chronić Gorilla Glass drugiej generacji i, co zapewne przyda się pod koniec tego roku, możliwe jest jego obsługiwanie w rękawiczkach, dzięki zastosowaniu „magic touch”.

Standardy łączności są tym, czym chwali się producent – prócz wspomnianego LTE 4 kategorii, oferującego prędkość przesyłu danych do 150 Mbps smartfon został wyposażony również w system „swift sharing” mający sprawić, że przesyłanie danych poprzez sieć Wi-Fi będzie szybsze od dwóch do trzech razy. Ascend P2 posiada również moduł NFC, dzięki czemu można korzystać z niego jak z elektronicznej portfela.

HUAWEI Ascend P2

Huawei chwali się jeszcze energooszczędnością urządzenia wyposażonego w baterię o pojemności 2420 mAh. Telefon ma zarówno zużywać mniej energii podczas działania, jak i szybciej w porównaniu do konkurencji ją ładować. Całość tego, co by nie powiedzieć całkiem interesującego telefonu, dopełnia aparat fotograficzny z HDR o rozdzielczości matrycy 13 megapikseli oraz sensorze BSI, dzięki czemu można się spodziewać, że nawet w trudnych warunkach oświetleniowych sprosta zadaniu wykonania przyzwoitych zdjęć. Wideorozmowy będą możliwe dzięki umieszczonej kamerze o rozdzielczości 1,3 MPix.

huawei-ascend-p2-lte

Ascend P2 działa w oparciu o system Android 4.1 oraz interfejs Emotion UI 1.5. W sprzedaży pojawi się w czerwcu tego roku we francuskim oddziale Orange, następnie trafi do szerokiej dystrybucji. Jego cena to 399 euro. Nie jest to kwota zaporowa, a sam telefon mimo braku portu microSD zapowiada się całkiem obiecująco. Huawei zerwało już raz na zawsze z wizerunkiem firmy produkującej sprzęt, do którego klienci bali się podejść. Urządzenia nie odstraszają wzornictwem ani specyfikacją techniczną. Jednak, tak jak każda elektronika użytkowa, nie jest to sprzęt idealny. Osoby szukające telefonu z LTE, który można również wykorzystać jako modem do komputera powinny rozważyć jego zakup. W innym wypadku jestem zdania, że obecnie LTE w telefonach komórkowych to bardziej „bajer” niż realne możliwości, jakie jesteśmy w stanie wykorzystać w codziennym użytkowaniu naszych smartfonów.

Dołącz do dyskusji