Porównanie aparatu fotograficznego HTC One z iPhonem 5 oraz Nokiami Lumia 920 i 720. Wynik jest porażający

Artykuł/Sprzęt 28.02.2013
Porównanie aparatu fotograficznego HTC One z iPhonem 5 oraz Nokiami Lumia 920 i 720. Wynik jest porażający

Porównanie aparatu fotograficznego HTC One z iPhonem 5 oraz Nokiami Lumia 920 i 720. Wynik jest porażający

HTC zapowiadało fotograficzną rewolucję w swoim smartfonie. Wszystko wskazuje na to, że skończyło się tylko na obietnicach i głośnych marketingowych hasłach. Zresztą zobaczcie sami.

HTC od długiego czasu robi bardzo dobrze wykonane i mocarne smartfony. Urządzenia tej marki są wykończone dobrej jakości materiałami, takimi jak metal i gumowany plastik, a wewnątrz skrywają wydajne układy graficzne i szybkie procesory.

Nowy HTC One nie rozczarował i również prezentuje się bardzo dostojnie. Niestety jak na razie na całej linii zawodzi aparat fotograficzny, który miał być nowym i rewolucyjnym rozwiązaniem.

Przeglądając specyfikację techniczną HTC One na oficjalnej polskiej stronie producenta nie uświadczymy informacji o ilości megapikseli. Opis kamery skrywa się pod nic nie mówiącymi nazwami takimi jak technologia UltraPixel czy ImageChip. Wiemy jednak, że zastosowano tam autorskie rozwiązanie pozwalające na rejestrowanie ultrapikseli. Technologia ta pozwala na wykonywanie fotografii za pomocą trzech sensorów 4 Mpix. Nie sposób nie dostrzec, że ruch ten był odpowiedzią HTC na technologię PureView, która zagościła w smartfonach Nokii.

Niestety aparat HTC sprawuje się dobrze tylko na papierze i w spotach reklamowych. Wszystkie niezależne testy i próby zdają się jednoznacznie wskazywać na to, że HTC One nie radzi sobie nie tylko z Nokią Lumia 920, ale również z iPhonem 5 oraz średniakiem jakim jest Lumia 720.

Poniższe grafiki prezentują przykładowe zdjęcia wykonane przez redakcję Chip.pl.

Jak nietrudno zauważyć fotki wykonane Lumią mają żywsze kolory niż te same zdjęcia wykonane smartfonem HTC One. Dodatkowo HTC prześwietla scenę i ma pewne problemy ze złapaniem ostrości.

Portal neowin.net wykonał podobne testy.

lumia-920-vs-htc-one

W nieco trudniejszych warunkach oświetleniowych Nokia Lumia 920 nieśmiało, ale jednak pokonała HTC One. PureView lepiej poradziło sobie z kolorami i ilością szczegółów na zdjęciu.

Również serwis Gsmarena.com przeprowadził test porównawczy aparatu w HTC One. Tym razem zestawiono go z popularnym iPhonem 5.

iphone 5 vs htc one - gsmarena3

Zdjęcia wykonane HTC One charakteryzują się znacznie mniejszą ilością szczegółów. Telefon ten nie radził sobie również ze słabiej oświetlonymi scenami.

To nie koniec zmagań. Nowego flagowca HTC wzięła pod lupę ekipa bloga Mynokiablog.com. Nakręcili oni materiał wideo, na którym utrwalono test aparatów HTC One i Nokii Lumia 720. Tym razem skupiono się tylko na porównaniu aparatów w trudnych warunkach i przy bardzo słabym oświetleniu.

Zdjęcia wykonane HTC One są całe zielone, a fotografowane m.in. żółte słuchawki wyszły na fotkach praktycznie białe. Nokia Lumia 720, która jest ponad dwa razy tańsza spisała się znacznie lepiej. Odwzorowanie kolorów było przyzwoite oraz nie zaobserwowałem takiego ziarna na fotkach jak w przypadku HTC.

Fani marki HTC raczej nie będą zadowoleni. Okazuje się, że aparat w nowym flagowcu nie tylko nie może konkurować z hi-endami, które pojawiły się na rynku w zeszłym roku, ale również nie ma szans z nowymi średniakami.

Jeżeli chcecie pstrykać dobre fotki smartfonem to HTC One nie będzie dobrym wyborem. Szkoda pieniędzy.

Materiały wykorzystane w artykule pochodzą ze stron Chip.pl, Neowin.netGsmarena.com oraz Mynokiablog.com, na których znajdziecie więcej przykładowych zdjęć.

Dołącz do dyskusji