Formuła WWW. Nielimitowane surfowanie po stronach w Play Online

News/Operatorzy 06.02.2013
Formuła WWW. Nielimitowane surfowanie po stronach w Play Online

Formuła WWW. Nielimitowane surfowanie po stronach w Play Online

Co by nie mówić o fioletowym operatorze, to jeśli chodzi o oferty, lubi zaskakiwać i wyprzedzać konkurencję. Dzisiaj na blogu Play ogłoszono nową usługę, tym razem skierowaną dla klientów mobilnego internetu Play Online. Jest nazwa to Formuła WWW i jako pierwsza tego typu oferta pozwala na nielimitowane przeglądanie stron internetowych. Jakie są szczegóły i kruczki?

Nie da się ukryć, że przeglądanie stron www to jedna z podstawowych czynności, które wykonują użytkownicy komputerów. Do tego samego wniosku doszedł Play, który chce udostępnić swoim użytkownikom nielimitowane surfowanie, które nie zmniejsza wielkości pozostałego do wykorzystania pakietu danych. Nazwa tej nowej usługi to Formuła WWW i jest to dodatkowa oferta dla klientów, obecna obok Nocnego Transferu i Pakietu Społecznościowego. Play chwali się, że wprowadza taką usługę jako pierwszy operator w Polsce. Ciekaw jestem, kiedy podchwycą to pozostali dostawcy mobilnego internetu.

Formuła WWW – ograniczenia

Na początek kubeł zimnej wody na głowę: nowa oferta nie znaczy, że znikają pakiety gigabajtów transferu. Gdy Play informuje o nielimitowanym przeglądaniu stron, ma na myśli właśnie strony. Zawiera się w tym tekst i grafiki, a także treść Flash i Java. Z nielimitowanego transferu wykluczone są treści streamowane na komputer. Mowa tutaj o materiałach audio i wideo, a więc po ludzku serwisach takich jak YouTube, Vimeo czy Wrzuta.

Oferta nie obejmuje też klasycznego pobierania plików, transferu danych na serwery FTP, a także połączeń P2P (np. poprzez uTorrenta), a do tego protokołów pocztowych, połączeń szyfrowanych przez HTTPS – ale zdecydowanie nie polecam wyłączania tego dla zaoszczędzenia kilku kilobajtów! W ogłoszeniu na swoim blogu sieć przypomina jednak, że wyjątkiem od reguły jest oferowany w sieci streaming usługi WiMP, który jako jedyny nie pomniejsza pakietu. Czytając opis oferty, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół – nielimitowane dane są pobierane, więc wszystko co użytkownik wysyła do sieci, pakiet już pomniejsza. A co więc obejmuje Formuła WWW? Operator ujmuje to tak:

 • obsługę ruchu DNS przesłanego w kierunku serwerów DNS Operatora na potrzeby zamiany nazw domenowych na adresy IP,
 • odbieranie danych za pomocą protokołu HTTP typu tekst, grafika, Adobe Flash, Oracle Java Aplet prezentowane przez najbardziej popularne przeglądarki (Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox,  Safari, Opera) bez dodatkowych rozszerzeń funkcjonalnych (tj. bez instalacji poza Adobe Flash i Oracle Java Aplet dodatkowych rozszerzeń przeglądarki, m.in. tzw. wtyczek), co pozwala na przeglądanie strony www i związanych z nią treści i obrazów.

W tym miejscu zamieszczam pełną listę ograniczeń oraz elementów, których usługa Formuła WWW nie obejmuje (dane ze strony operatora):

 • ruchu typu P2P (np. Bittorrent, Skype, Spotify i podobne),
 • ruchu typu TFTP, FTP, SCP ,SFTP i podobnych służących do transferu plików (pobieranie plików zamieszczonych na serwerze),
 • korzystanie z protokołów poczty elektronicznej takich jak imap, pop3, smtp i podobne oraz ich szyfrowanej wersji,
 • korzystanie z komunikatorów  (tj. GaduGadu i każdy inny komunikator  internetowy),
 • korzystanie z szyfrowanych połączeń typu HTTPS, IPSEC VPN, SSL VPN lub podobnych połączeń typu VPN i ruchu opartego o elementy pośredniczące w przekazywaniu ruchu traktowane przez przeglądarkę, jako proxy (np. Opera Mini proxy),
 • wysyłania i umieszczania danych za pomocą protokołu HTTP, w tym wysłanie zapytania na stronę WWW(przykładowo poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej, uczestnictwo w czacie internetowym),
 • pobieranie danych audiowizualnych (np. youtube.com, tvnpplayer, video.com),
 • streaming danych audiowizualnych (m.youtube.com),
 • pobieranie plików, w danych audio (np. mp3, wave) lub audiowizualnych (np. mpeg, divx, avi),
 • pobieranie danych aplikacyjnych (PDF, doc, xls, ppt i podobnych),
 • każdy inny ruchu oparty o protokół IP taki jak TCP, UDP, ICMP, SCTP i podobne.

Kto może skorzystać z Formuły WWW?

Teraz natomiast kolej na najważniejsze, czyli kto może skorzystać z oferty? Dobra wiadomość jest taka, że dostępna jest ona za darmo dla nowych klientów oraz osób przedłużających umowę. Obowiązuje w taryfach dla klientów indywidualnych Nowy Play Online 15, 20 i PRO, oraz dla Nowy Play Online dla Firm 17 GB, 30 GB i PRO. Niestety nie ma informacji o usłudze (czy będzie dostępna, jeśli tak: czy bezpłatnie?) dla obecnych abonentów oraz klientów prepaid.

Jak dla mnie mimo ograniczeń, oferta brzmi świetnie. Z pewnością ucieszy obecnych klientów, ale to nadal nie jest w pełni nielimitowany internet mobilny. Jak na razie, jedyną opcją nie martwienia się o przesył danych za pomocą sieci jest internet stacjonarny, czyli UPC, Netia czy inna Neostrada. Jeśli chce się mobilności – no, jest jeszcze Aero 2, ale ograniczenie przesyłu danych do 512 kbps i rozłączanie połączenia co godzinę dla wielu osób może być nie do zaakceptowania.

formuła-www

Rozważając Play Online należy pamiętać też o jednej, bardzo istotnej kwestii. Internet mobilny w tej sieci działa wyłącznie na nadajnikach własnych operatora. W przypadku pakietów internetowych dla posiadaczy telefonów w tej sieci obowiązuje roaming krajowy (Play korzysta też z nadajników Plusa i Orange), ale nie ma to zastosowanie w przypadku internetu mobilnego.

Dużo bardziej niż na dodatkowe usługi w stylu Formuły WWW czekam na ogłoszenie rozszerzenia roamingu na Play Online, a do tego czasu sam będę korzystał z oferty innego operatora na internet mobilny.

Dołącz do dyskusji