MWC 2013: Asus FonePad – siedmiocalowy “telefon”

News/Sprzęt 25.02.2013
MWC 2013: Asus FonePad – siedmiocalowy “telefon”

MWC 2013: Asus FonePad – siedmiocalowy “telefon”

Podczas trwających właśnie targów Mobile World Congress ASUS oficjalnie zaprezentował 7-calową hybrydę telefonu z tabletem. Fonepad wyposażony w procesor Intela to nie tylko mobilne centrum dowodzenia, ale także telefon.

O urządzeniu pisał Dawid już kilkanaście dni temu. FonePad jest 7-calowym tabletem, który dodatkowo umożliwia wykonywanie połączeń głosowych. Jest to więc kolejna obok chociażby Samsunga Galaxy Note hybryda. Nastaje moda na duże telefony?

źródło: Engadget
źródło: Engadget

Zapowiadana specyfikacja urządzenia się nie zmieniła – na pokładzie znajdziemy jednordzeniowy procesor Intel Atom Z2420 taktowany wartością 1,2 GHz (dwa wątki dzięki technologii Hyper-Threading), 1 GB pamięci RAM, układ graficzny PowerVR SGX 540 oraz baterię o pojemności 4270 mAh. FonePad posiada dwie kamery – przednią oraz tylną o matrycach odpowiednio 1,2 oraz 3 megapiksele. Wyróżnikiem jest  modem HSPA+, który pozwala nie tylko na transmisję danych, ale także wykonywanie połączeń głosowych. Pamięć urządzenia wynosi 16 GB, można ją jednak rozszerzyć poprzez slot kart pamięci microSD o maksymalnie 32 GB.

Mariaż Androida oraz platformy Intel Atom? Jest to więc jedno z niewielu urządzeń na rynku z platformą Intela oraz systemem z zielonym robotem. Z takiego połączenia korzysta chociażby całkiem sprawnie działająca Motorola RAZR i.

ASUS Fonepad

FonePad posiada matrycę IPS o rozdzielczości 1280×800 pikseli, czyli tyle co Nexus 7 od tego samego producenta. Bateria wg zapewnień ASUS-a ma pozwolić do 9 godzin intensywnej pracy urządzenia.

Pomimo dużych jak na telefon rozmiarów Fonepad jest bardzo lekki – waży zaledwie 340 g. Obudowa wykonana jest z metalowych elementów, inaczej niż w przypadku Nexusa 7.

FonePad trafi do sklepów w Wielkiej Brytanii na przełomie kwietnia i czerwca w cenie 179 funtów (219 Euro w pozostałych krajach Europy). Cena zapewne przekroczy 1000 zł, tak więc urządzenie będzie nieco droższe od Nexusa 7.

ASUS Fonepad

Czy FonePad oraz inne tego typu twory przyjmą się na rynku? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, podobnie jak fakt, czy Zmierzch powinien otrzymać siedem, czy więcej Złotych Malin. Z pewnością wśród Was jest wielu zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników tak dużych telefonów. Nie oznacza to jednak, że 7-calowe urządzenie musimy trzymać przy uchu – istnieją wszak słuchawki Bluetooth, które można sparować z nowym urządzeniem ASUS-a. Nie każdy jest też zwolennikiem rozdrabniania się na kilka osobnych urządzeń – telefon, tablet, aparat fotograficzny i odtwarzacz MP3 nieco trudniej opanować, niż jedno urządzenie w postaci 7-calowego telefonu o dużych możliwościach. Co kto lubi – urządzeń jest cała masa.

Sam jednak nie jestem zwolennikiem tak dużych telefonów. 

Źródła: Engadget, CNet.

Dołącz do dyskusji