Androidowi brakuje sprytnej obsługi dotykowego interfejsu

Artykuł/Technologie 23.02.2013
Androidowi brakuje sprytnej obsługi dotykowego interfejsu

Androidowi brakuje sprytnej obsługi dotykowego interfejsu

Interfejs Androida znacząco się zmienił na przestrzeni ostatnich lat. Jednak mimo odświeżenia oprawy wizualnej nie dopracowano elementów z związanych z nawigacją po systemie.

Miałem przyjemność poznawania Androida począwszy od pierwszej wersji systemu jaka ukazała się na rynku. Obcowałem z niezbyt ładną, ale bądź co bądź przełomową wersją Donut oznaczoną numerem 1.6. Od tamtego czasu wyszło sześć (2.1, 2.2, 2.3, 4.0, 4.1 i 4.2) kolejnych wydań i dopiero ostatnia aktualizacja wprowadziła zmiany w obsłudze systemu.

Android 4.2 Jelly Bean przyniósł m.in. możliwość umieszczania widżetów na ekranie blokady oraz dwa tryby widoku paska powiadomień. Na jednym z nich są informacje o ostatnich wiadomościach, zadaniach itp., a na drugim spersonalizowany panel ze skrótami do najczęściej używanych funkcji.

Jednak jeden ważny element interfejsu jest nadal niewykorzystany. Mianowicie krawędzie boczne ekranu. Tylko z górnej krawędzi (lub dolnej w przypadku tabletów) mamy możliwość wywołania jakiejkolwiek interakcji. Krawędzie boczne jak i dolna są martwe.

O tym jaki potencjał drzemie w bokach i na dole ekranu wiedzą doskonale użytkownicy Nokii N9 z systemem MeeGo. To jest prawdziwa kwintesencja mobilnego systemu operacyjnego, który jest w pełni sterowany dotykiem. Podobna funkcjonalność pojawiła się w smartfonach BlackBerry z systemem BB10 oraz w nowym Ubuntu Phone. Niestety najpopularniejszy mobilny system operacyjny nadal pozostaje upośledzony i potencjał drzemiący w krawędziach nie jest wykorzystywany.

Na szczęście z pomocą przychodzą zewnętrzne aplikacje, które pozwalają ożywić nieco interfejs.

Apex i Nova Launcher
Apex Launcher oraz Nova Launcher to dwie bardzo rozbudowane aplikacje, które pozwalają na znaczącą odmianę interfejsu systemu. Jeżeli Wasze smartfony i tablety zostały zmodyfikowane przez producentów i nie możecie cieszyć się z nowego ładnego Androida to bez wątpienia docenicie również aspekt wizualny.

Zaawansowanych funkcji personalizacyjnych nie brakuje. Możemy ustawić wiele gestów takich jak np. przesunięcie palcem w dół lub w górę. Aplikacje rozpoznają również gest wykonywany dwoma placami i pozwalają przypisać do niego dodatkową funkcję. Do tego dochodzi opcja podwójnego kliknięcia i inne ułatwienia. Programy te są bez wątpienia warte polecenia, gdyż cechuje je nie tylko możliwość personalizacji, ale również duża szybkość i stabilność pracy.

apex
SwipePad
Program SwipePad pozwala nie tyle na wykorzystanie obsługi gestami, ale wskrzesi nieaktywne krawędzie i rogi ekranu. Dzięki tej aplikacji i (płatnym) dodatkom do niej możemy jednym gestem wywołać plansze ze skrótami do wybranych aplikacji lub np. listę najczęściej używanych lub ostatnio zamkniętych programów.

Przyznam, że brakuje mi takiej funkcji w czystym Androidzie. Bez dwóch zdań powinno to być standardową opcją systemu.

Swapps
Kolejnym sposobem dzięki, któremu możemy uaktywnić krawędzie ekranu w smartfonie lub tablecie jest program Swapps. Pozwala on na ustawienie aktywnego paska z lewej lub prawej strony, który po przejechaniu palcem spowoduje rozwinięcie dodatkowego menu bocznego.

W tym panelu możemy ustawić skróty do wybranych aplikacji i ostatnio zamkniętych programów. Już na wstępie muszę przyznać, że aplikacja nie wygląda zjawiskowo, ale jest bardzo wygodna w obsłudze i znacząco przyśpiesza korzystanie z urządzenia i przełączanie się pomiędzy aplikacjami. Szczególnie polecam ją do zainstalowania na tablecie lub smartfonie z większym ekranem.

Podsumowanie
Nie da się ukryć, że Androidowi brakuje zagospodarowania krawędzi ekranu i zaimplementowania rozsądnej obsługi za pomocą mazania palcem po ekranie. Na szczęście za pomocą zewnętrznych aplikacji możemy praktycznie dowolnie modyfikować i personalizować zachowanie urządzenia na poszczególne gesty.

Chciałbym też, aby systemy takie jak Ubuntu Phone i BlackBerry 10 rozwinęły się i ukradły znaczącą część rynku. Obsługa za pomocą gestów i zagospodarowanie krawędzi ekranu jest bez wątpienia jednym z najwygodniejszych sposobów na obsługę smartfona. Więc trzymam kciuki za nowe platformy, póki co korzystając z dodatkowych aplikacji dla Androida.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji