Możliwość instalacji Ubuntu Phone OS na różnych smartfonach jest jego szansą?

03.01.2013
Możliwość instalacji Ubuntu Phone OS na różnych smartfonach jest jego szansą?

Możliwość instalacji Ubuntu Phone OS na różnych smartfonach jest jego szansą?

Wczoraj Canonical zaprezentował Ubuntu Phone OS, mobilny system operacyjny z rodziny Ubuntu. Chociaż na szybko wyraziłam spore obawy, czy w ogóle ujrzy on kiedykolwiek światło dzienne na urządzeniach w dłoniach konsumentów, a nie tylko pracowników Canonicala, to zaczynam wierzyć w to coraz mocniej.

Engadget miał okazję porozmawiać z Markiem Shuttleworthem, założycielem Canonicala. Shuttleworth pokazał wstępne możliwości systemu na Galaxy Nexusie – poprzednim flagowcu od Google’a wyprodukowanym przez Samsunga. Na filmie widać, że system działa i to wcale nie kiepsko, ale widać też, że wymaga jeszcze sporo pracy. Jednak chyba nawet ciekawsze jest to, co powiedział Shuttleworth o dostępności mobilnego Ubuntu.

Ubuntu to Ubuntu i ma nie odchodzić od tradycji możliwości instalowania go na jak najszerszej gamie urządzeń. Smartfony oparte o architekturę ARM w teorii będą mogły uruchomić Ububtu Phone OS, o ile producent udostępnia możliwość odblokowania oraz urządzenie dostanie wsparcie Canonicala lub społeczności, która dostosuje do niego Ubuntu Phone OS.

Pokładam głęboką nadzieję w to, że w praktyce będzie wyglądało to trochę jak ze wszystkimi zmodyfikowanymi romami Androida – na przykład Cyanogen Modem – które przygotowywane są przez prężne społeczności. Nie jest to rozwiązanie idealne, bo ograniczone dla bardziej świadomych i zaawansowanych użytkownikpów smartfonów, jednak to zawsze jakieś rozwiązanie.

A to, że Mark Shuttleworth zaprezentował Ubuntu Phone OS na Galaxy Nexusie daje mi nadzieję, że będę mogła zainstalować tez system w prosty sposób na swoim egzemplarzy. Jestrem dobrej myśli tym bardziej, że instalowałam już desktopowe Ubuntu na Nexusie 7 i wyglądało to tak, że trzeba było podpiąć tablet do komputera i kliknąć “instaluj”.

Niezależnie więc, czy Canonicalowi uda się przekonać któregoś producenta do wypuszczenia linii z smartfonów z Ubuntu Phone OS, prawdopodobnie będziemy mogli wypróbować ten system. Dopiero wtedy okaże się, czy pojawienie się urządzeń z fabrycznie zainstalowanym tym systemem ma sens.

ubuntu phone

Wciąż czarno widzę popularność Ubuntu Phone OS, jednak przyrównuję go do Ubuntu na desktopach. Zatwardziali linuksiarze i open-source’owe “świry” mówią o Ubuntu, że to zło bazujące na dobrych ideach linuksa. Zwykli ludzie mają świadomość istnienia Ubuntu na poziomie “Ubu-co?”. Mimo wszystko system wciąż istnieje i w jednoprocentowej, linuksowej niszy radzi sobie całkiem dobrze. Kolejne wersje wprowadzają całkiem ciekawe nowości, HUD czy samo Unity to według niektórych porażka, a według innych świetny interfejs, ale to nieważne – Ubuntu jest i dla milionów (tak, ten 1% rynku desktopów to wielomilionowe liczby) osób stanowi alternatywę dla płatnego Windowsa i drogiego, bo kupowanego z drogim sprzętem, OS X-a.

Może to jest jakiś sposób na odnalezienie się na rynku mobilnym? Wprawdzie planowane premiery przewidziane są na dopiero na początek 2014 roku i wiele osób wyraża w związku z tym obawę, że Ubuntu Phone OS będzie na starcie mocno spóźniony, jednak warto pamiętać, że rynek smartfonów wciąż rozwija się niezwykle dynamicznie i przyjmie w najbliższych latach miliardy urządzeń.

Do Canonicala będzie należało teraz przekonanie producentów, że warto używać Ubuntu Phone OS, operatorów, że to sensowna alternatywa, i klientów. Albo… Liczyć na to, że model desktopowej dystrybucji – czyli samodzielnego instalowania systemu – wypali także na smartfonach i na tym konkurencyjnym rynku system, który ma 1 jego procent, przetrwa.

Dołącz do dyskusji