REKLAMA

5,5 mln osób w Polsce regularnie korzysta z mobilnego internetu. Dużo to, czy mało?

Ostatnie dwa lata to ogromny wzrost liczby osób korzystających z zasobów internetu przy pomocy telefonów komórkowych oraz smartfonów. W tym okresie liczba Polaków, którzy w sposób regularny korzystają z internetu przy pomocy urządzeń mobilnych, wzrosła niemal o 600% do ponad 5,5 miliona osób. Warto przyjrzeć bliżej temu kto, w jaki sposób i kiedy korzysta z internetu w telefonie czy smartfonie.

29.01.2013 08.50
smartfony-polska-rynek-wykorzystanie-aplikacje-mobilne
REKLAMA
REKLAMA

Na wyżej postawione pytanie otrzymamy odpowiedź analizując wyniki badań, jakie zostały przeprowadzone na zlecenie Isobar Mobile Polska. Jak się okazuje, ponad połowę osób, które korzystają z internetu w telefonach, stanowią osoby do 34 roku życia. Po przekroczeniu granicy 35 roku życia procent Polaków korzystających z zasobów sieci w ten sposób sukcesywnie spada. Tym, co decyduje o odwiedzaniu internetu w ten sposób jest również dochód - im jest większy, tym większa szansa na to, że osoba wykorzystuje swój telefon do korzystania z internetu. Wyjątkiem w tym wypadku są jedynie uczniowie i studenci, których dochód w części przypadków jest zerowy, niewielki lub nieregularny, a mimo tego duża ich część regularnie korzysta z internetu w urządzeniach mobilnych.

Niemal co piąty mieszkaniec Polski posiada smartfona. Jak się okazuje, to nie serwisy społecznościowe napędzają popularność smartfonów, choć czasami można by odnieść takie wrażenie. Głównymi obiektami zainteresowania użytkowników internetu są wyszukiwarki internetowe. Następnie najwyższą popularnością cieszą się informacje oraz prognoza pogody. Przeglądanie zasobów internetu oraz korzystanie z poczty e-mail, bez której chyba ciężko wyobrazić sobie korzystanie ze smartfona, wciąż jest najpopularniejszą formą wykorzystania możliwości, jakie daje ta kategoria urządzeń.

Smartfony aplikacjami stoją

– tak się często twierdzi. Wśród Polaków największą popularnością cieszą się komunikatory internetowe, dzięki którym możemy w każdej niemal chwili kontaktować się ze znajomymi i rodziną. Na drugim miejscu uplasowały się ex aequo serwisy społecznościowe oraz aplikacje użytkowe.

Codziennie z internetu korzysta tylko 7% Polaków, podczas gdy wśród posiadaczy smartfonów jest to wartość 22%. Jest to dla mnie zaskakująco niewielki odsetek osób. Co najmniej raz w tygodniu z internetu korzysta 17% Polaków oraz 47% użytkowników smartfonów. Przynajmniej raz w miesiącu, w porównaniu do jednej czwartej Polaków nie korzystającej ze smartfonów, aż sześciu na dziesięciu ich posiadaczy korzysta z zasobów sieci. Ciekawe jest również to, że... 22% smartfonów nigdy nie połączyło się z internetem! Różnice mogą wypływać z kilku powodów. Po pierwsze, można domniemywać, że posiadając telefon o zaawansowanych funkcjach, często kosztujący niemało, jego użytkownik dokonał takiego, a nie innego wyboru świadomie chcąc mieć na wyciągnięcie ręki dostęp do internetu 24 godziny na dobę. Jak się okazuje, najwięcej odsłon stron WWW na telefonach odnotowywanych jest w godzinach wieczornych, gdy teoretycznie nie powinniśmy mieć problemu ze skorzystaniem z komputera.

Warto również wspomnieć o różnicach pomiędzy użytkownikami różnych systemów mobilnych, jeśli chodzi o dostęp do sieci. Ponad dwie trzecie posiadaczy iPhone’ów regularnie korzysta na swoich telefonach z internetu. Co ciekawe i warte odnotowania, na drugim miejscu uplasowali się posiadacze urządzeń z Windows Phone i Windows Mobile. Dopiero na trzecim miejscu znaleźli się posiadacze Androidów, którzy czują już oddech użytkowników BlackBerry na swoich plecach. To dosyć zaskakujący układ czołówki, biorąc pod uwagę, że według opinii wielu osób to system Google ma być znacznie lepiej dostosowany do korzystania z internetu w smartfonach w porównaniu do systemu Microsoftu. Jednakże w odniesieniu do tego, którzy użytkownicy najczęściej pobierają aplikacje mobilne, znów zwyciężają użytkownicy iOS, wyprzedzając użytkowników Androida i tych z mobilną wersją Windowsa.

REKLAMA

Mimo, że coraz więcej osób w Polsce korzysta ze smartfonów, to jednak droga do tego, by ich użytkownicy zaczęli wykorzystywać w pełni ich potencjał jest jeszcze długa i wyboista. Widać to dobitnie zarówno po regularności korzystania z internetu przy ich wykorzystaniu, jak i pobieraniu aplikacji mobilnych. Rynek odbiorców treści adresowanych do tej grupy Polaków będzie coraz większy, tylko dość niechętnie chcemy z niego korzystać. Większości osób wystarczy, że telefon posiada ekran dotykowy, dobry aparat i mogą posłuchać przy jego użyciu muzyki. Nie zmienia to jednak faktu, że statystyczny Polak coraz chętniej i częściej sięga po urządzenia mobilne. Zmiany następują bardzo dynamicznie. Jaka będzie rzeczywistość za rok - czy będzie lepsza niż ta obecna? Oby tak się stało! :-)

photo credit: Johan Larsson via photopin cc

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA