Dzisiaj wyciągnąłem z szafy trupa. Wbrew pozorom bardzo się cieszyłem. Po chwilowej reanimacji trup ożył. Trupem jest “kieszonkowy komputer” firmy HP, model iPaq Pocket PC. System operacyjny…? Windows Mobile 2003!!!

Mimo takiego leciwego sprzętu bardzo się ucieszyłem. Już wyjaśniam dlaczego. Od kilku dni chodzę sfrustrowany. Powodem są przedświąteczne zakupy. I branża IT – oczywiście. O ile kilka lat temu rozkochiwałem się w sprzęcie Apple’a i wydawało mi się, że moje technologiczne życie będzie związane tylko z tą firmą, o tyle teraz mam ciężki orzech do zgryzienia. Do dziś nie mam pełnego ekosystemu Apple’a bo…? Jest to dla mnie zbyt drogi sprzęt. Ale do rzeczy.

Od czasu moich zachwytów minęło już kilka dobrych lat. Pojawił się Android i Microsoft (pozostałych pominę) i zrobili wielkie zamieszanie. Bardzo chciałbym pracować w jednym ekosystemie bez zbędnych kompromisów. Ale wciąż ciężko mi się zdecydować. Główne powody:

1. Android nie ma pełnego ekosystemu.
2. Microsoft dopiero co zaczął poważnie podchodzić do sprawy, więc wiele jeszcze wody upłynie do Bałtyku nim wszystko będzie “cacy”.
3. Apple wszystko ma, ale to co się tam dzieje sprawia, że martwię się o przyszłość.

Wyjaśniając poszczególne punkty proszę wziąć pod uwagę, że nie chciałbym mieć pełen pakiet usług pochodzących od jednego usługodawcy.

Po pierwsze. Android nie istniej na sprzęcie komputerowym. Ktoś powie usługi Google są wszędzie, ale to nie jest system, tylko pakiet usług. Pakiet, który jest uzależniony od systemów operacyjnych firm trzecich. Poza tym nie lubię gdy pojawiają się problemy z synchronizacją, etc. tylko dlatego, że ktoś się z kimś nie dogadał.

Po drugie. Windows 8 bardzo mi się podoba. Windows Phone 8 też jest niczego sobie, ale… Aplikacji jest bardzo niewiele, albo bardzo kiepskiej jakości. Wiem, wiem, że można instalować apki od firm trzecich, ale to znaczy, że nie będą miały interfejsu Modern. Poza tym wszystko dopiero raczkuje.

Po trzecie. Apple ma wszytko. Ci, którzy się oburzają niech spuszczą z tonu. Już wyjaśniam o co chodzi. Firma od lat pracuje nad rozwiązaniami systemowymi, budując coraz to nowe usługi, możliwości etc. Zaryzykuję i napiszę, że jest w tym momencie trochę do przodu, bo nie obawiano się wprowadzać innowacji w życie. Owszem ktoś może wymyślił wiele rzeczy znacznie wcześniej, ale Apple je rozpowszechniał. Tyle tylko, że to co się tam teraz dzieje przyprawia mnie o palpitacje serca. Mam wrażenie, że w Cupertino panuje totalny chaos. Z tego względu obawiam się, że inwestycja może przynieść spore straty.

Dodatkowo rażą mnie bardzo mocno zaniedbania powyższych firm w niespójności interfejsów na różnych urządzeniach i w różnych usługach. Google powoli odświeża swoją szatę, ale przełączając się z jednej usługi do drugiej jeszcze nie tak dawno miałem wrażenie, że inne firmy zajmują się dystrybucją.
Microsoft w tej kwestii jest jeszcze bardziej zaniedbany. Inna jest strona logowania, inny layout na koncie i jeszcze inny webowy klient poczty. W jednej chwili dostęp do konta miałem w prawym górnym rogu, a w następnej znajdował się on gdzie indziej!!!
Apple na szczęście dba o estetykę, ale kolejne fajerwerki w desktopowych wersjach OS są dziwne i nie bardzo pasują do ogólnej koncepcji.

Tak więc nie wiem co mam począć. Im więcej czytam, tym bardziej jestem zdezorientowany. O dziwo! Kiedy sam staram się wyrobić sobie opinię okazuje się, że wcześniejsze obawy są bardzo realistyczne. Z tego wszystkiego nie wyjaśniłem dlaczego HP iPaq tak mnie ucieszył. Otóż wyobraziłem sobie jak mógłby wyglądać dzisiejszy świat IT gdyby każda firma konsekwentnie realizowała plan zawłaszczenia całego rynku zaczynając od zbudowania solidnej platformy. Microsoft ze swoim Windowsem mógł coś takiego zrobić, ale opieszałość zabiła dobre zwiastuny. Apple nabroił na rynku bo postawił wszystko na jedną kartę. Kartę na, której wypisana była strategia na kilka dobrych lat. Google buduje i buduje i może coś z tego urośnie, o ile będzie chciało być innowacyjne.

PS
Czy nie wydaje się wam, ze dzisiaj wielkie koncerny nie tworzą dalekosiężnych biznes planów,tylko dostosowują się do koniunktury?

Dołącz do dyskusji