Niezbędnik świeżego Makowca – programy na OS X #3

Blog Forum 30.12.2012
Niezbędnik świeżego Makowca – programy na OS X #3

Niezbędnik świeżego Makowca – programy na OS X #3

Ostatni wpis z tego cyklu ukazał się w sierpniu, więc jego powrót może trochę dziwić. Mam jednak nadzieję, że ktoś z tego skorzysta. Na sam początek zapraszam do zapoznania się z poprzednimi częściami.

– Niezbędnik świeżego Makowca #1 – bit.ly/NFfsuD
– Niezbędnik świeżego Makowca #2 – bit.ly/12XQ3Uh

CLEANMYDRIVE (free) – bit.ly/UfoS1F

Mały, ładny i przejrzysty, a przy tym świetnie spełnia swoje zadanie. CleanMyDrive jest menadżerem wszelkich dysków zewnętrznych, w tym pendrive’ów. Jego podstawowym zadaniem jest czyszczenie ich ze śmieci, jakie pozostawia po sobie OS X, a które są widoczne w systemie Windows. Poza tym “bezpiecznie wysuwa” woluminy. Lekki program zagnieżdżający się w pasku menu nie przeszkadza i po prostu działa.

BARTENDER ($15) – bit.ly/ISE7tW

Program raczej mało przydatny nowym użytkownikom, gdyż jego zadaniem jest ogarnięcie bałaganu, jaki tworzy się w pasku menu systemu. Podczas instalacji kolejnych i kolejnych aplikacji, wiele z nich lubi zagnieżdżać się obok zegarka. Z czasem robi się tam ciasno i panuje chaos – wtedy przyda się nam Bartender. Tworzy on dodatkowy wysuwany pasek, w którym można ukryć swoje programy, nie tracąc przy tym szybkiego dostępu. Dla estetów jak znalazł, reszta niech zdecyduje sama. Dostępna jest miesięczna wersja testowa, sam program kosztuje blisko 50 złotych.

BATTERYHEALTH (free) – bit.ly/X1ElaC

Prosta aplikacja, która pokaże nam stan naszej baterii. Nie mówimy tu jednak tylko o tym, w jakim procencie jest naładowana, ale przede wszystkim o jej żywotności. Dowiemy się więc, jaka jest jej aktualna pojemność (która z czasem się zmniejsza), sprawdzimy ilość cykli itd. Możemy również przeczytać porady na temat obchodzenia się z baterią. Program przeznaczony oczywiście dla użytkowników komputerów mobilnych.

SKYPE (free) – bit.ly/RZKqUu

Ten najpopularniejszy komunikator do rozmów wideo ma oczywiście swój program na Maka. Nie trzeba tu w zasadzie nic pisać, warto po prostu uspokoić niezdecydowanych, że Skype na OS X jest i działa całkiem nieźle!

PAGES ($19,99) – bit.ly/Rsq1Vi

Pages od Apple jest odpowiednikiem Worda z pakietu Office. Pozwala na zaawansowaną pracę na dokumentach tekstowych, bez problemu radzi sobie również z plikami wspomnianego wcześniej Worda. Moim zdaniem jest niestety gorszy od edytora Microsoftu, jednak stanowi niezłą alternatywę. Świetnie synchronizuje się w iCloud z Pages na iPadzie i iPhonie.

KEYNOTE ($19,99) – bit.ly/VukWzq

O ile Pages wypada źle przy Wordzie, o tyle Keynote całkowicie miażdży PowerPointa. Jest to kolejny program z pakietu biurowego Apple i służy do przygotowywania prezentacji multimedialnych. Potrafi otwierać i eksportować pliki do formatu pakietu Office, jednak nie robi tego doskonale, dlatego jeżeli nie będziecie mogli pokazywać prezentacji w Keynote (na Maku, czy iPadzie), to lepiej nie bawić się i od razu sięgnąć po rozwiązania Microsfotu. Sama aplikacja jest świetna, polecam.

UTORRENT (free) – bit.ly/iS5d9w

Ostatnio zostałem zapytany, czy na Maku mogę pobierać pliki z torrentów, więc (podobnie jak przy Skype) uTorrent trafia do tego zestawienia, żeby uspokoić niezdecydowanych. Nie różni się niczym od wersji na Windowsa poza rzadszymi aktualizacjami i brakiem polskiego języka. Jest chyba najlepszym klientem tej sieci na Maka.

Powyższe programy do wybór subiektywny – nie wszystkim potrzebne są wszystkie aplikacje. Jeżeli macie jakiekolwiek swoje propozycje – chętnie przetestuję!

Dołącz do dyskusji