Jaki był 2012 rok dla Spider’s Web

31.12.2012
Jaki był 2012 rok dla Spider’s Web

Jaki był 2012 rok dla Spider’s Web

Dziś kończy się 2012 r., bardzo ważny rok dla Spider’s Web. Nieco więcej niż rok temu, w listopadzie 2011 r., po prawie 7 latach zdecydowałem się zrezygnować z ówczesnej pracy (razem z moim pracodawcą, że się tak wyrażę…) i od stycznia 2012 r. poświęcić się tylko i wyłącznie Spider’s Web. 2012 był więc pierwszym w pełni profesjonalnym rokiem w działalności SW. To był trudny, ale jednocześnie fascynujący okres.

Wiele rzeczy się udało. Znacznie poszerzyliśmy zasięg. Rok wcześniej, w całym 2011 r. odwiedziło nas 850 tys. unikalnych użytkowników (wg Google Analytics), którzy wygenerowali łącznie nieco ponad 1 mln odsłon. W 2012 r. z kolei, do dzisiaj odwiedziło nas już ponad 3,1 mln osób, które łącznie wygenerowały ponad 13 mln odsłon. W szczytowym okresie, w listopadzie, odwiedziło nas ponad 400 tys. unikalnych użytkowników. Grudzień jest nieco słabszy, co jest naturalne dla typowej internetowej koniunktury, ale i tak skończymy go na grubo ponad 350 tys. odwiedzających.

Zdobyliśmy partnerów reklamowych. Nie oszukujmy się – bez wsparcia reklamodawców nie byłoby Spider’s Web, a przynajmniej nie w takiej formie jak dziś. Sporo zawdzięczamy partnerowi naszego serwisu, firmie Nokia, który był z nami przez cały rok i – co mnie niezwykle cieszy – zostaje z nami na dłużej. Zresztą żaden z naszych długoterminowych reklamodawców nie kończy działań na koniec 2012 r. To potwierdza, że nie tylko my jesteśmy zadowoleni z tej współpracy. Na dniach ogłosimy kolejne bardzo ważne partnerstwo naszego bloga, które – o czym jestem przekonany – również świetnie się zrealizuje z korzyścią dla wszystkich: partnera, Spider’s Web i Czytelników Spider’s Web.

Ustabilizowaliśmy redakcję. W 2012 rok wkraczaliśmy w zupełnie innym składzie personalnym niż w tym, w jakim go kończymy. Śmiem jednak stwierdzić, że aktualnie to najlepsza ekipa w historii Spider’s Web – zróżnicowana, charakterystyczna i odpowiednio zmotywowana. A co najważniejsze, jesteśmy w aktualnym składzie już całkiem długo i nie zapowiada się, żeby miałoby się to w najbliższym czasie zmienić. No, chyba że dołączy do nas ktoś nowy.

W 2012 r. napisaliśmy łącznie 3650 tekstów, co daje całkiem ładną średnią 13,7 tekstów na dzień. Liczba zatwierdzonych komentarzy (łącznie z trackbackami) przekroczyła 140 tys., wiec wychodzi na to, że średnia liczba komentarzy pod jednym tekstem przekracza 38!

A oto 10 tekstów, które wygenerowały najwięcej odsłon w 2012 r.

1. Recenzja Nokii Lumia 610 część 2
2. Nasz pojedynek HTC One X vs Samsung Galaxy S III
3. Rok z Ubuntu – nie wracam do Windowsa
4. Recenzja Nokii Lumia 610 część 1
5. HTC One X czy Samsung Galaxy S III? Żaden, wybiorę inny
6. Upadłe legendy polskiego internetu – Grono.net
7. Polska dołącza do ACTA. Dowiedz się co to dla Ciebie oznacza
8. Producenci kabli robią z nas kretynów
9. Samsung Galaxy S III znalazł 9 milionów nabywców. Będzie miał 2 GB RAM
10. Navfree – darmowa nawigacja offline dla Androida oraz iOS

Nie wszystko się jednak udało. Mam świadomość tego, że nie wszystkie nasze teksty stały na odpowiednim poziomie. Nie zawsze nasza reakcja na krytykę, w tym głównie moja, była odpowiednia. Ukształtowała się również grupa wrogów Spider’s Web.

Niemniej jednak rok 2012 r. był bardzo ekscytującym okresem, z którego wychodzimy obronną ręką. W 2013 r. wkraczamy z wielkimi nadziejami, jak również obawami. Oby nie był gorszy niż 2012 r. Jeśli tak będzie, to wszystko będzie w porządku.

Dziękuję, że jesteście z nami. Zostańcie proszę na dłużej.

{rating}

Dołącz do dyskusji