Post PC. Na Pewno?

Blog Forum 18.11.2012
Post PC. Na Pewno?

Post PC. Na Pewno?

Skończyłem remont i mam pokój na strychu, co pozwalało mi złożyć mój stary komputer stacjonarny, desktop czy jak kto woli go nazywać i nie jest tu mowa o komputerach typu AllInOne. Po kilkunastu minutowym układaniu i podłączaniu kabli wreszcie go odpaliłem. Wtedy naszła mnie pewna myśl “Czy komputery stacjonarne mają jeszcze jakiś sens?”

Biorąc pod uwagę rynek mobilnych technologii i jego tendencję zwyżkową, można by powiedzieć, że jesteśmy świadkami zmierzchu (“zmierzch” źle mi się kojarzy po premierze książki Stephenie Meyer) komputerów stacjonarnych.
Według niektórych źródeł, w 2012 roku sprzedano mniej komputerów stacjonarnych niż przewidywali analitycy. Powodem tego może być zbliżający się do nas wielkimi krokami kryzys gospodarczy, ale mówi się też, że to wina Windows 8 i jego skrajnych recenzji. Wiadomo, że nowe okienka będą preinstalowane w nowych komputerach stacjonarnych, bo nic nie działa na konsumenta jak większa cyferka przy jego Windows w momencie, kiedy sąsiad ma tylko siódemkę.

Na Twitterze za to przeczytałem, że firmy nie będą kupować nowych komputerów, ponieważ “stare” radzą sobie doskonale z powierzanymi zadaniami, a jak wiadomo w dobie recesji każdy grosz się liczy. To samo tyczy się licencji Win8, ale teraz nie o tym.

No, ale spójrzmy na to okiem przeciętnego użytkownika, czyli między innymi mnie. Komputer stacjonarny, nieporęczny, najczęściej głośny, nie weźmiesz go do plecaka, pokrowca, nie poleżysz z nim w łóżku i nie napiszesz tego teksu na bloga. Ale za to stosunek do ceny jest dosyć dobry, no i nadal mają spore możliwości rozbudowy, którą komputery przenośne mają ograniczoną, a tablety wręcz niemożliwą… Właśnie.

Tablety. Czy tablet może zastąpić komputer? Odkąd pierwszy raz usłyszałem o Windows8 na tablety, byłem pewien, że to już koniec desktopów, jakie znamy. Tylko wtedy nikt nie mówił, że Windows RT nie będzie obsługiwał aplikacji, które nie będą w Metro (Czy jak to tam się dokładnie nazywa). Można by pomyśleć, że Microsoft zostawia sobie zapasowe wyjście gdyby Win8RT nie wypalił a Surface słabo się sprzedał. Nadal pozostaje mu rynek ultrabooków, netbooków, komputerów All in One i komputerów stacjonarnych Właśnie. Nie wyobrażam sobie pracy nad tekstem na tablecie lub czymś, co nie posiada fizycznej klawiatury i muszki lub TouchPada.

Może ma to podłoże psychologiczne, Ja mam na przykład tak, że używając laptopa siedząc w salonie używam go raczej do rozrywki. A biurko, biurko kojarzy nam się z pracą i kojarzymy je mniej rozrywkowo, może, dlatego siedząc przy biurku z komputerem stacjonarnym jestem bardziej “płodny” myślowo. Może chodzi o to, że komputerów używa pokolenie, które żyło w czasach, w których laptop kosztował tyle, co 3 komputery klasy PC. Szczerze rozpatrywanie aspektów psychologicznych nie jest moją mocną stroną, ale wciąż szukam tego czegoś, co mnie ciągnie do tej buczącej, starej skrzynki a nie cichego i lekkiego laptopa.

Zdaniem analityków w latach 2013–2016 światowa sprzedaż komputerów PC wzrośnie o 7,1 proc. Jestem ciekaw skąd takie spekulacje, skąd wiadomo, że nie jesteśmy pokoleniem Post PC. Może to by oznaczało koniec pewniej epoki w IT. Nie wiem, ale w połowie pisania tego tekstu przesiadłem się z netbooka na komputer stacjonarny. Dlaczego zapytacie? Z sentymentu, może właśnie to jest powód, dlaczego jeszcze go używam, bo mam go od czasów, kiedy laptop był nieosiągalny a Apple nie zaprezentowało jeszcze iPada. Wymienię w nim kilka podzespołów, postawię windows8 i będzie mi służył następnych kilka lat. Macie inne zdanie? Śmiało piszcie, chętnie nawiąże jakąś polemikę w temacie. Pozdrawiam

Dołącz do dyskusji