Każdy może być fotoreporterem

Blog Forum 22.11.2012
Każdy może być fotoreporterem

Każdy może być fotoreporterem

Od dosyć długiego czasu mówi się o Twitterze jako medium, które umożliwia każdemu z nas wcielenie się w rolę reportera – bez względu na to gdzie jesteśmy, nasza komórka przekaże do serwisu to o czym chcemy teraz powiedzieć. Już nie raz zdarzało się, że czytałem tweet napisany np. z kościoła (nie pochwalam, ale zjawisko jest interesujące). Każdy z nas stał się dziennikarzem – jedni wydarzeń społecznych, a inni własnego życia.

Rozwój Instagram, który ma miejsce w ostatnich miesiącach, sprawia, że otwiera się przed nami nowa możliwość – już nie jesteśmy ograniczeni jedynie do tekstu (Twitter umożliwia udostępnianie zdjęć, jednak jest to medium nastawione głównie na 140-stoznakowe wpisy. Instagram skupia się natomiast na prezentacji obrazu). Nie zależnie, czy mamy 3Mpix, czy 8Mpix w naszym smatfonowym aparacie, możemy przygotować całkiem ładne zdjęcie wykorzystując wbudowane w aplikację filtry.
Wcześniej nie dostrzegałem większego potencjału w Instagramie – była to zwykła aplikacja mobilna, która po za tworzeniem społeczności na poziomie abstrakcji “mobile”, nie robiła nic więcej. Teraz, gdy rozbudowywana jest wersja webowa serwisu, otwierają się przed nami nieco inne perspektywy. Nawet ci, którzy nie korzystają z aplikacji, mogą być odbiorcami naszych zdjęć. Możemy tworzyć całe fotorelacje, które bez problemu możemy przedstawiać innym.

Strony profilowe w wersji webowej, a także przycisk “View on Intagram” sprawiają, że Instagram staje się bliższy ludziom niż kiedykolwiek wcześniej. Nie jest to już “gdzieśtamzaszyty” serwis, który mogli poznać tylko co bardziej zaawansowani użytkownicy smartfonów – teraz, Instagram po raz pierwszy staje przed możliwością wykreowania własnej marki, która może być nie mniej ważna jak Twitter.
Być może nieco za bardzo się napalam, może przesadzam, ale nie da się ukryć, że na naszych oczach dochodzi do poważnych zmian w aplikacji, która za kilka lat może stać się jednym z elementów naszego życia, jak inne portale społecznościowe i być o wiele ciekawszym źródłem informacji od Twittera.

Dołącz do dyskusji