Jak dziennikarz nabrał cały świat, rzekomą energooszczędnościa CoverTrail’a.

Blog Forum 08.11.2012
Jak dziennikarz nabrał cały świat,  rzekomą energooszczędnościa CoverTrail’a.

Jak dziennikarz nabrał cały świat, rzekomą energooszczędnościa CoverTrail’a.

Ostatnio wszystkie portale zachwyciły się energooszczędnością procesora a właściwie całego układu System-on-Chip od intela Z2760. Redaktor Anandtech testujący Samsunga Ative Smart PC , przypadkiem pokazał “na forum” tabelkę pokazująca iz tablet z procesorem CoverTrail na baterii, wytrzymuje więcej od tabletów z układami ARM. Co zadaje kłam teorii o energooszczędności ARM.

Niestety to mała oszukańcza manipulacja. Test przeprowadzono za pomocą testu “Web Browser”. W czym tkwi sztuczka? Test ten obejmuje otwieranie stron co pewien okres czasu. Cały trick tkwi w błędnej metodologii testu polegające na pracy sekwencyjnej, czyli otwarcie stron co X sekund, a przecież podczas czytania strony scrolujemy , zoomujemy itd. Zwycięstwo SoC Intela wynika z użycia nowego stanu procesora S0i1, który powoduje uśpienie tabletu z włączonym ekranem (home screen, browser, lock screen) . To bardzo fajny pomysł Intela globalnie patrząc, ale fałszuje źle wykonane “benchmarki” bo problemy są dwa:
1) przeglądanie stron wymaga ich scrolowania , zoomowania, a więc pracy procesora czego test Anandtech nie obejmował.
2) Uspienie całkowite procesora powoduje zauważalna zwlokę w obudzeniu.
Posiadacze tabletów z CoverTrail moga to łatwo sprawdzić wyłączając wygaszanie ekranu i wykonaniu próby zrobienia scrolla na ekranie który był bezczynny przez chwilę. Nie jest to zauważalne gdy ekran wygaśnie lub jest lockscreen gdyż wtedy wstawanie CPU ukryte jest w budzeniu ekranu.

Zasadniczo Intel zrobił wielki postęp w energooszczędności swoich procesorów ale wykonanie takiego testu zwyczajnie wprowadza w błąd, gdyż nikt w ten sposób z tableta nie korzysta. Byc może ten sposób będzie dobrze działał w czytniku e-booków.

Przy okazji jako iz nie wielbię Windows 8 to po jego instalacji na Acer W501 stwierdzam iz przy Windows 7 działa jak rakieta ale praca na “cycku” czy myszce jest nielogiczna i sprzeczna z tym co nauczymy sie na touch screenie, ale o tym w osobnym wpisie. Jeśli jednak macie tablet dotykowy z Windows 7 to zmiana na “ósemkę” jest obowiązkowa w wypadku innych ….. NIE.

Dołącz do dyskusji