Fenomen Windows XP, oraz tablety – rynek na ktorym nie dziala prawo Moore’a

Blog Forum 03.11.2012
Fenomen Windows XP, oraz tablety – rynek na ktorym nie dziala prawo Moore’a

Fenomen Windows XP, oraz tablety – rynek na ktorym nie dziala prawo Moore’a

Tym razem chciałem się zastanowić z Wami, nad fenomenem Windows XP. Według różnych szacunków dzisiaj Windows XP jest na 25% do 40% komputerów. System który obchodził 25 października 11 urodziny jest nadal używany.

Co ciekawe od 5 lat, każdy wyprodukowany komputer zasadniczo spełnia wymagania Windows 7. Ba Windows XP nie jest już sprzedawany. Oznacza więc to jedno. Posiadacze Windowsa XP mają po prostu komputery z epoki XP. To z kolei oznacza iż technologia przekroczyła potrzeby człowieka. Konsekwencje tego stanu rzeczy są dosyć oczywiste. Kłopoty Intela i Microsoftu. Warto zwrócić uwagę na udział rynkowy Visty który spadł grubo poniżej 10%. Można więc śmiało założyć ,że w wypadku Visty migracja na Windows 7 przebiegła sprawnie. Stało sie tak bo wymagania Visty i Windows 7 są podobne. Jest to też ciekawa sytuacja w wypadku Windows 8, kim są jego posiadacze? Czy Windows 8 z kanibalizuje Windows 7 czy jak twierdza niektórzy – Windows XP. Kolejny ciekawy aspekt na który warto zwrócić uwagę, to iz Nowy Windows 8 mimo iz wyszedł 6 lat po Windows Vista wcale większych wymagań na moc obliczeniową nie posiada. W Microsoft pewnie do dziś słuchać muszą wyrzuty Intela czy producentów pamięci RAM. Na rynku PC jest jednak inna tendencja zamiast przeć w więcej mocniej,szybciej blaszaki zamieniają się w stylowe nettopy. Tak czy inaczej rynek klasycznych desktopów jest już trupem na rynku konsumenckim.

Na drugim biegunie jest obecnie rynek tabletów. Kilka dni temu pokazałem ciekawy film prezentujący tablety za 100USD z roku 2010, 2011, 2012, 2013. To niewiarygodne, ale na tym rynku prawo Moore’a została rozniesione na strzępy. Mówimy oczywiście o potocznym rozumieniu tego prawa, jako podwajanie się mocy co 24 miesiące.

Link do filmu: www.youtube.com/watch?v=uVYTvVIibAA

Podsumowanie filmu – czyli zestawienie tabletów za 100USD

Tablet roku 2010 to WM8505 z zegarem 174MHz i 256MB RAM (Quadrant 200pkt)
Tablet roku 2011 to TCC8803 z zegarem 720MHz i 256MB RAM (Quadrant 400pkt)
Tablet roku 2012 to AllWinner A10 z zegarem 1,2GHz 512MB RAM (Quadrant 1800pkt)
Tablet roku 2013 to Rockchip3066 z zegarem 2×1,6GHz 1GB RAM (Quadrant 4200pkt)

Ba ten ostatni posiada licencjonowane szkło Gorilla Glass, 32GB pamięci wbudowanej, ekran IPS, Android 4.1, HDMI, microSD. Do tego 4 rdzenie Mali-400 powodują wyniki w benchmarkach na poziomie Tegra 3.

A przypominam iz równiutko 3 lata temu NIE ISTNIAŁ ŻADEN TABLET jakie znamy dziś. To ten rynek jest obecnie motorem napędowym IT. To dla tego rynku nowy Atom stał się dla Intela ważniejszy, niż nowy Core i7.

W wypadku tabletów mamy wyścig zbrojeń. Co ciekawe to tablety jako okno na multimedia potrzebują mocy. Mój tablet ma obecnie więcej mocy, niż mój komputer na którym pisze ten wpis. Ba znam wielu ludzi którzy porzucili konsumpcje multimediów z komputerów, właśnie na smartphony i tablety. A jeśli nie potrzeba multimediów w HD na komputerze, to 5 letni Sempron LE dalej działa bardzo dobrze a Windows XP zostanie do końca …. mojego lub komputera.

Dołącz do dyskusji