Czy to jeszcze chiński tablet z Biedronki skoro ma Exynosa 4412 ?

Blog Forum 27.11.2012
Czy to jeszcze chiński tablet z Biedronki  skoro ma Exynosa 4412 ?

Czy to jeszcze chiński tablet z Biedronki skoro ma Exynosa 4412 ?

Ostatnio sporo się mówi o chińskich tabletach w kontekście szajsu dla biedoty. Jednak chyba jesteśmy świadkami kolejnego kroku. fabryki tabletów z Chin marek o których dotychczas wiedzieli tylko wielbiciele, otrzymały możliwość wypuszczenia tabletów z Samsung Exynos 4412. Ramos W30 i Ramos W30HD rozbudzają wyobraźnie. Cena 250USD to jednak sporo mniej niż flagowce Samsunga z tym samym procesorem. Tym razem nie można mówić o tandecie i małej mocy .

Mnie ciekawi bardziej motywacja Samsunga który sprzedał swój SoC i to raczej drugoklasowym dostawcom rozwiązań. To wskazuje też na ciekawą ewolucje Samsunga z marki “masowej” w markę premium. Samsung ma kojarzyć się teraz z najwyższa klasą, a dla lowendowych i tanich marek ma on dostarczać układy poprzedniej generacji. Czyli gdy Samsung produkuje już dla swoich nowości Exynosa 5 generacji, sprzedaje układy 4 generacji wszystkich chętnym. To jest o tyle znaczące iz Samsung jest marka globalna i potencjalne może subsydiować sprzedaż Exynosów po kosztach, by zdobyć rynek, czego nie może zrobić np Qualcomm żyjący z układów.

Oczywiście Ramos W30 pojawia sie jako klony w kilku innych markach w tym Shiru Shogun 10 Power i ciekawszym (Ramos W30HD) Shiru Shogun 10 Ultimate. Ten ostatni robi wrażenie specyfikacja 2GB RAM, 32GB flash, ekran 1920x1080pikseli. W Polsce jest dostępny w przedsprzedażny za 1199zł. Zasadniczo jednak uważam, iż doszliśmy do granicy możliwości chińskiego przemysłu który jest “jeden krok” za highendowymi modelami uznanych marek. Zaskakuje fakt iż topowi producenci właśnie przegrywają średnia półkę zostając dostarczycielami technologii, firmom montującym tablety w formule ODM, zamiast samemu tworzyć średnia klasę. Jest o tyle zaskakujące iż w wypadku komórek, chińskie smartphony sa tylko w klasie niskiej. A sam Samsung z powodzeniem buduje średnia klasę na technologi generacja minus 1. Przykładowo upgrade modelu Galaxy SII na wersje SII+ (a wcześniej Galaxy S na wersje: +, Advanced) czy seria Galaxy Ace. W wypadku tabletów jednak tak nie jest. Nie ma Galaxy Tab 2 Lite. To dosyć duża różnica ciekawe jakie będa tego skutki.

Dołącz do dyskusji