Kolejny gigant ma problemy techniczne ze swoim flagowym urządzeniem. Tym razem padło na Sony Xperia Tablet

05.10.2012
Kolejny gigant ma problemy techniczne ze swoim flagowym urządzeniem. Tym razem padło na Sony Xperia Tablet

Kolejny gigant ma problemy techniczne ze swoim flagowym urządzeniem. Tym razem padło na Sony Xperia Tablet

Na targach IFA 2012 w Berlinie Sony zaprezentował swój nowy Tablet Xperia. Produkt trafił kilka tygodni temu do sprzedaży np. w USA, ale rynku nie zdążył zawojować, gdyż został wycofany właśnie ze sklepowych półek. Spokojnie, tym razem powodem nie jest żadna wojna patentowa, jednak problem jest poważny, bo w tablecie stwierdzono pewną wadę fabryczną.

Producent podaje w specyfikacji urządzenia Xperia Tablet, że jest ono odporne m.in. na zachlapania i zawilgocenie. Okazało się jednak, że w wyniku pewnego błędu konstrukcyjnego między dwoma elementami obudowy jest szczelina, przez którą woda może dostać się do wnętrza tabletu. Koncern Sony postanowił szybko zareagować i wycofał swój nowy produkt ze sprzedaż jednocześnie obiecując, że 100 000 klientów, którzy do tej pory nabyli urządzenie nie pozostanie na lodzie. Producent obiecuje naprawić każdy egzemplarz, który uległ uszkodzeniu z powodu ingerencji cieczy do urządzenia poprzez szczelinę między panelem dotykowym a wewnętrzną obudową.

Złą wiadomością jest to, że znowu jeden z dużych producentów nie zdążył dopracować swojego produktu przed wprowadzeniem go na rynek. Czy zawinił pośpiech i próba na siłę pokazania tabletu na berlińskich targach? Ciężko ocenić, ale kto jak kto, tak ważny gracz na rynku nie powinien być zaskoczony harmonogramem wydawniczym i nawet jeżeli pokazał urządzenie na IFA 2012 nie musiał go jeszcze we wrześniu wprowadzać na sklepowe półki. Cieszy jednak błyskawiczna reakcja Sony, przyznanie się do błędu i obietnica naprawy zaistniałych problemów.

Niestety takie praktyki nie są codziennością wielu producentów borykało się ostatnio z wadami fabrycznymi swoich nowych urządzeń. W zależności od polityki firmy, różne były finały tych akcji. Wystarczy wspomnieć premierę iPhone’a 4 i częste problemy z anteną. Apple zareagowało błyskawicznie rozdając klientom gumowe ochraniacze zwane bumperami. Rozwiązanie średnio udane, ale po czasie antenna-gate zakończył się również skutecznymi naprawami gwarancyjnymi wadliwych urządzeń.

Niestety nowe iPhone’y 5 również mają problemy. Tym razem padło na aparaty fotograficzne. Na poniższej grafice widać problem, który dotknął iPhone’a piątego.

Co na to Apple? Producent zasugerował swoim klientom, że w zły sposób wykonują zdjęcia. Pozwolicie, że nie skomentuję tego wytłumaczenia.

Ostatnio Nokia również miała niemały problem. Wielu użytkowników zgłaszało wadliwe panele dotykowe w modelu C3-01. Moduł ten bardzo często odmawiał posłuszeństwa i usterka lubiła się powtarzać. Dopiero dwukrotna poprawa wykonania elementu panelu dotykowego rozwiązała problemy, z którymi borykali się klienci.

Spore problemy nie ominęły również Asusa, który w swoim Transformerze Prime zawalił sprawę modułu GPS. Obudowa tabletu skutecznie tłumiła odbiornik i uniemożliwiała wykorzystywanie nowego Transformetra jako nawigacji satelitarnej. Asus starał się rozwiązać problem poprzez aktualizacje oprogramowania, ale metody te okazały się nieskuteczne. Finalnie producent podjął decyzję o rozdaniu klientom zewnętrznych odbiorników GPS, które przywróciły możliwość korzystania z map i nawigacji.

Sony, które teraz ma problem z nowym tabletem, nie tak dawno borykało się z wadliwymi Xperiami S. Smartfony te rozgrzewały się do ponad 40 stopni Celsjusza i można było na nich usmażyć jajecznicę. Smaczku problemowi dodawał fakt, że ekrany lubiły żółknąć. Natomiast Xperia Arc(S) miała obudowę, która lubiła pękać zawsze w tym samym miejscu. Jednak i tutaj reakcja producenta była błyskawiczna. Wszyscy klienci zostali poproszeni o udanie się do autoryzowanych serwisów, gdzie sprzęt był naprawiany lub wymieniany na nowy.

Nie tak dawno Ewa pisała o wadzie fabrycznej, która dotknięta jest część tabletów Nexus 7. Uszkodzone urządzenia spotyka problem zamglonego i wyblakłego wyświetlacza. Więcej o tym problemie przeczytacie tutaj.

Czy tak częste problemy techniczne nowych urządzeń wynikają z pośpiechu? A może są winą wielu zaniedbań? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, ale uważam że podstawowym problemem jest stałe obniżanie kosztów produkcji i przenoszenie wszystkich fabryk do dalekich azjatyckich krajów. Czołowi producenci elektroniki juz praktycznie całkowicie wycofali się ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Widoczne obecnie wady fabryczne i konstrukcyjne mogą być właśnie efektami takich praktyk.

źródło: mashable, blogse.pl, 

Dołącz do dyskusji

Advertisement