CNN Trends – Zite w przeglądarce?

19.10.2012
CNN Trends – Zite w przeglądarce?

CNN Trends – Zite w przeglądarce?

Nie jest tajemnicą, że dla serwisów internetowych ruch czytelników w obrębie serwisu jest czymś bardzo ważnym i cennym również od strony finansowej. Jednak amerykański CNN postanowił wykorzystać potencjał drzemiący w Zite tworząc swój nowy projekt – CNN Trends. Owocem tej współpracy jest przekierowywanie użytkowników do treści znajdujących się w innych portalach. Warto przyjrzeć się bliżej temu dość niecodziennemu posunięciu.

Nowa strona w ramach internetowego wydania CNN zawiera domyślnie wyświetlanych 10 najważniejszych tematów (oczywiście można rozwinąć listę dalszych tematów) , które spotykają się z największą uwagą w mediach społecznościowych. Każda sekcja posiada na pierwszym miejscu wyszczególniony artykuł w serwisie CNN a następnie jest on otoczony linkami do artykułów na ten sam temat, jednak pochodzących z innych portali oraz serwisach jak np. YouTube. Każdy taki element nie jest tylko linkiem tekstowym – po kliknięciu otwiera się on w nowej zakładce przeglądarki internetowej, został on opatrzony miniaturą, która zwiększa atrakcyjność serwowanych przez serwis odnośników.

Cały projekt został podzielony na 9 sekcji tematycznych takich jak wydarzenia mające miejsce w USA, wydarzenia ze świata, Polityka, Sprawiedliwość, Rozrywka, Tech, Zdrowie, Życie Codzienne (Living) oraz Podróże. Dobór treści, jakie trafiają do CNN Trends a w zasadzie ich agregacja, opiera się na algorytmach opracowanych przez Zite, które zostało w zeszłym roku kupione przez CNN.

Trzeba przyznać, że takie zaadaptowanie idei aplikacji Zite przez portal CNN jest odważnym krokiem, gdyż przekierowanie ruchu następuje na dobrą rzecz do serwisów konkurencji. Oczywiście treści własne w tym przypadku są doskonale wyeksponowane. Nie jest to też pierwszy projekt w zasadzie tylko i wyłącznie opierający się na przekazywaniu ruchu internautów do obcych serwisów, trzeba w tym przypadku pamiętać przynajmniej o Techmeme.

Uważam, że jest to bardzo ciekawy ruch ze strony CNN i wątpię, aby, któryś z polskich portali odważył się chociaż na wersję beta opierającą się na takich założeniach. Co więcej nie zdziwiłbym się, gdyby ktoś, kto wyszedłby z takim pomysłem otrzymał zamiast pochwał zupełnie coś innego.

Na chwilę obecną CNN Trends nie uczy się nas i naszych gustów tak, jak czyni to Zite. Jednak możliwe, że w nie tak odległym czasie doczekamy się niemal wersji webowej Zite, które wszystkim serdecznie polecam.

CNN jako jeden z niewielu nie boi się konkurencji, a przy odpowiednim modelu współpracy z innymi portalami może jeszcze na tym zarobić. Sprytne posunięcie z ich strony, dodatkowo bardzo dobrze wykonane.

 

Dołącz do dyskusji